.

Oficjalnie otwarto Wieżę Widokową na Cergowej

fot. Informacja Turystyczna Dukla fot. Informacja Turystyczna Dukla

Cergowa (inne nazwy: Cergowska Góra, Wielka Góra, 716 m n.p.m.) – zalesiony szczyt Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim, na południowy wschód od Dukli. Posiada trzy wierzchołki (od zachodu): 716 m n.p.m. (z żelaznym krzyżem), 683 m n.p.m. i 681 m n.p.m. Jej sylwetka góruje nad Duklą. Występują tu liczne wychodnie piaskowca cergowskiego oraz jaskinie. Góra odwiedzana jest przez paralotniarzy. Od soboty 27 października 2018r. na najwyższym wierzchołku oficjalnie udostępniono turystom wieżę widokową.

Początkiem 2017 roku został rozpisany przetarg na budowę wieży widokowej na znanym szczycie Beskidu Niskiego - Cergowej 716 m n.p.m. (inaczej zwana Wielką Górą lub Cergowską Górą). To charakterystyczny trzywierzchołkowy szczyt Beskidu Dukielskiego, widoczny z wielu miejsc, i z rożnych stron wyglądający dość odmiennie. Na jego stromych północnych stokach znajduje się Rezerwat "Tysiąclecia na Górze Cergowej" chroniący fragment lasu mieszanego o cechach zespołu naturalnego z bogatą florą. Masyw Cergowej znany jest z licznych jaskiń, a także z cudownego źródełka zwanego "Złotą Studzienką" związanego z pobytem tu św. Jana z Dukli. Przez wszystkie 3 szczyty prowadzi Główny Szlak Beskidzki PTTK koloru czerwonego, ponadto przez główny wierzchołek prowadzi szlak gminny z Dukli przez Zawadkę Rymanowską i Piotrusia (728 m) do Stasianego.

 

- Od pomysłu do jego realizacji minęło kilkanaście lat – mówi Artur Paczkowski, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Dukielszczyzny, jeden z inicjatorów budowy, a obecnie nadleśniczy w Kołaczycach. – Dużo pracy organizacyjnej włożyło stowarzyszenie w przygotowanie koncepcji, ale dopiero przejęcie tej inicjatywy pod patronat Urzędu Miasta i Gminy w Dukli nadało tempa i przyspieszyło procedury urzędowe. Ważne, że wieża już stoi i na pewno będzie przyciągać w to miejsce wielu turystów.

 

W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Andrzej Bytnar, burmistrz Dukli i Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla.

 

Inwestorem budowy wieży jest gmina Dukla. Co ciekawe, nie jest to pierwsza tego typu budowla na szczycie, bowiem na Cergowej niegdyś postawiono już dużą drewnianą wieżę triangulacyjną do pomiarów geodezyjnych, takich wież w regionie było znacznie więcej. W internecie można było swego czasu obejrzeć zdjęcie z jej widokiem. Niewątpliwie była ona wykorzystywana także przez turystów wychodzących na zalesiony już wówczas szczyt, by móc podziwiać widoki. Pomysł budowy wieży widokowej w tym miejscu dla turystów nie jest nowy, wszak już sprawa ta wypłynęła w 2006/2007 roku, kiedy to radni gminy wyrazili zgodę na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, zrobiła to także ówczesna wojewoda Ewa Draus, co umożliwiło staranie się o budowę. Mówiono wtenczas o budowie platformy widokowej z krzyżem, a nawet chodziły słuchy, że może to być 30-metrowa kopia paryskiej wieży Eiffla. Na budowę zgodzili się także leśnicy, ale pomysł nie spodobał się ekologom, którzy twierdzili, że to niepotrzebna ingerencja w przyrodę tej góry. I jak widać, na tym się sprawa zakończyła wówczas, bowiem wieża nie stanęła. Pierwotnym terminem oddania wieży do użytku miała być połowa wakacji 2017 roku. Niestety w związku z pożarem zakładu, gdzie powstawały elementy budowa wieży została opóźniona o rok. Wybrano nowego wykonawcę, który podjął się budowy.

Nowa wieża jest konstrukcji drewnianej, ma poszycie dachu z gontu drewnianego, podwójnego i łupanego. W budowli zaprojektowano instalację elektryczną sygnalizacyjną zasilaną z urządzenia wyposażonego w baterie ładowane przez panele fotowoltaiczne oraz instalację odgromową i ma cztery poziomy użytkowe. Jej wysokość to niecałe 23 metry. Projektantem wieży jest mgr inż. arch. Stefan Stempin z Pracowni Projektowania Architektonicznego "Architraw" z Krosna. Jak napisano w Projekcie budowlanym..., wieża ta "(...) nawiązuje kształtem i proporcjami elewacji do tradycyjnych tzw. „kanadyjskich wież wiertniczych” charakterystycznych dla krajobrazu Podkarpacia z okresu przed II Wojną Światową, forma ta jest wynikową obserwacji konstrukcji dzwonnic sakralnych i zapisów planu miejscowego narzucającego kształt krzyża, pozbawionych poszycia ścian. W sąsiedztwie obiektu nie ma istniejącej zabudowy, która mogłaby narzucać kształt i formę detalu lub profilu bryły. Zastosowane profile belek i krokwi zostały zaczerpnięte z encyklopedii detalu snycerskiego Liebolda, który jest często spotykany w zabytkowych budynkach sanatoryjnych Iwonicza i Rymanowa Zdroju".

Widok z wieży jest dość rozległy, bowiem oprócz najbliższej okolicy, czyli Beskidu Niskiego, będzie widoczne Pogórze Karpackie z Dołami Jasielsko-Sanockimi, ponadto Bieszczady z połoninami, Karpaty słowackie, Tatry, Beskid Sądecki, czy Gorce.

PEŁNA FOTORELACJA PONIŻEJ

opracowanie: redakcja Krosno112.pl
*zródło: wikipedia, www.beskid-niski-pogorze.pl
fotorelacja dla Krosno112.pl: Transgraniczna Informacja Turystyczna w Dukli

Galeria

 

Partnerzy portalu: