JEDLICZE: "Bezpieczna droga do szkoły" - spotkanie z inspektorami ITD

fot. Sławomir Farbaniec - Krosno112.pl fot. Sławomir Farbaniec - Krosno112.pl

Z inicjatywy Radnej Sejmiku Wojewódzkiego Joanny Bril, w czwartek (27 września) w Szkole Podstawowej w Jedliczu odbyło się spotkanie z uczniami w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Poprowadzili je funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego w Rzeszowie.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” to projekt, który ma na celu uświadamianie najmłodszych uczniów na tematy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pogadankę z uczniami Szkoły Podstawowej w Jedliczu przeprowadzili przedstawiciele ITD wraz ze swoją maskotką – Tirkiem Krokodylkiem.

- Statystyki nie kłamią. Pokazują, jak dużo jest wypadków z udziałem najmłodszych użytkowników dróg – naszych dzieci. Stąd też kolejna akcja tego typu. Bardzo zależy mi, aby droga dzieci do szkoły była bezpieczna. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie przestrogą, dzięki której dzieci będą zwracać większą uwagę na bezpieczne zachowanie na drodze – mówi Joanna Bril – inicjatorka cyklicznej akcji.

Podczas spotkania funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego skupili się przede wszystkich na kwestiach, które bezpośrednio dotyczą dzieci, m. in. przechodzenie przez ulicę, stosowanie odblasków czy bezpieczną zabawę z dala od jezdni. Największą atrakcją spotkania był gość z Warszawy – maskotka Tirek Krokodylek. Jego obecność jest metodą nauki dzieci poprzez zabawę.

Na co rodzice powinni zwracać uwagę podczas przygotowania dzieci do samotnych wyjść do szkoły? – Przede wszystkim na odpowiedzialność tych dzieci, aby wiedziały co wolno, a co nie i na co powinny zwracać uwagę – odpowiada Łukasz Zajdel – młodszy specjalista transportu z Inspekcji Transportu Drogowego – Dzieci powinny mieć jasno zdefiniowany zakres zagrożeń, aby wiedziały co może ich spotkać. Rodzice muszą wiedzieć gdzie idą ich dzieci i o której wrócą, natomiast dzieci powinny wiedzieć o której mają wrócić. Z kolei w niesprzyjających warunkach należy pamiętać o wyposażeniu dziecka w odblaski.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” to cykliczne spotkania z uczniami. Inspektorzy co jakiś czas zapraszani są na tego rodzaju wykłady do różnych szkół, ośrodków wypoczynkowych, kolonijnych i innych miejsc, gdzie przebywa młodzież.

- Im częściej jakieś treści są powtarzane, tym lepiej zostaną zapamiętane – mówi o akcji „Bezpieczna droga do szkoły” Łukasz ZajdelJeśli przekazuje to osoba, która nosi mundur – policjant czy inspektor – to dla dzieci przekaz jest bardziej atrakcyjny i dzięki temu zapada w pamięci – dodaje.

red. fot. Sławomir Farbaniec

 

Partnerzy portalu: