.

Zamiast elektrośmieci są odpadki kuchenne. Firma zrywa umowę na darmowy odbiór elektrośmieci

fot. olx.pl fot. olx.pl

Urząd Miasta Krosno informuje, że jeszcze tylko do końca roku 2018 r. będzie można bezpłatnie oddać elektrośmieci i skorzystać z darmowego odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z domu. Zniknie również pojemnik na elektrośmieci przy sklepie KAUFLAND przy ul. Niepodległości 6A, a szkoły podstawowe nie będą już mogły korzystać z funduszu oświatowego.

Powodem tych zmian jest rozwiązanie umowy z firmą odbierającą tego typu odpady. ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Spółka Akcyjna złożyła wypowiedzenie umowy ponieważ jakość odbieranych odpadów z pojemnika przy Kauflandzie jest z roku na rok coraz gorsza. Mieszkańcy prócz elektrośmieci wrzucają do pojemnika odpady komunalne i odpadki kuchenne. Z tego to powodu Firma wystąpiła z wnioskiem o rozwiązanie dotychczasowej umowy co oznacza zerwanie dziewięcioletniej współpracy.

Zachęcamy mieszkańców do skorzystania, do końca roku z usługi bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, telewizorów powyżej 24 cali), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt.
Po nowym roku mieszkańcy wszystkie odpady tego typu czyli sprzęt elektroniczny czy AGD mogą dostarczyć na własny koszt do Gminnego Punktu Odbioru Odpadów, przy ul. Białobrzeskiej 108.

Dla przypomnienia…
Elektrośmieci to zużyty, popsuty, już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z obowiązującą ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny do 5 000 zł.

Dlaczego to takie ważne?
Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach) mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Zebrane elektrośmieci są w bezpieczny sposób demontowane, szkodliwe substancje są neutralizowane a odzyskane w procesie surowce przekazywane do recyklingu.

red. 

 

Partnerzy portalu:

cosmopolitan-logo lostark-logo jubiler-jaracz-logo hotel-nafta-krosno-logo kroscar CLUB NAFTA bez tla logoAnonseKrosnojooble baner