Dzięki Nocnej Jeździe Ratowników chora Oliwka ma kamizelkę oscylacyjną

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Od Nocnej Jazdy Ratowników dla Oliwki minęło jedenaście miesięcy. 19 maja 2018r. kolejna akcja charytatywna, tym razem na rzecz Olusia. Co słychać u małej dziewczynki chorej na mukowiscydozę i co udało się zakupić za pieniądze zebrane podczas akcji?

Nocna Jazda Ratowników dla Oliwki w sobotę, 20 maja 2017r. zgromadziła w Jedliczu ponad sto samochodów ratowniczych i innych pojazdów a także setki osób gotowych by pomagać. Do puszek uzbierano wtedy 19 638,17 zł, dzień później w Męcince 8 443,71 zł, dodatkowo na konto Stowarzyszenia prowadzącego zbiórkę wpłynęło jeszcze kilkanaście tysięcy złotych. Ostatecznie na rzecz dziewczynki uzbierano niemal 44 tysiące złotych.

Oliwka Koza choruje na mukowiscydozę, która najmocniej atakuje jej układ oddechowy i pokarmowy. W oskrzelach i płucach gromadzi się śluz utrudniający oddychanie. Dziewczynka jest narażona na schorzenia układu oddechowego i stopniowego zmniejszania jego wydolności. Choroba ta jest niewidoczna gołym okiem, ale od środka Oliwka ma uszkodzoną trzustkę i przez to musi spożywać do każdego posiłku enzymy wspomagające trawienie - bez tego nie przybierałaby na wadze. Ponadto musi ciągle żyć w sterylnych warunkach.

Przy planowaniu akcji naszym celem był zakup kamizelki oscylacyjnej, która poprzez specjalne drgania rozbija wydzielinę zalegającą w płucach. Dziś Oliwka ma już swoją kamizelkę (w trzech rozmiarach i kolorach) wraz z generatorem. Koszt takiego urządzenia to ponad 30 tysięcy złotych.

Z zebranych środków rodzice Oliwki mogli zakupić także: sterylizator, specjalistyczny inhalator, piłkę rehabilitacyjną, trampolinę domową (skakanie na trampolinie i piłce pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny), lampę bakteriobójczą, zapas leków i odżywek, profesjonalny termometr, ściągacz do nosa, olej z konopi, mydło i płyn do dezynfekcji z dozownikami, Pari Pep (system do oscylacyjnego drenażu oskrzelowo-płucnego), Pari Chamber (przyrząd do inhalacji), aerobika (system do oscylacyjnego drenażu).

Dzięki wsparciu wielu osób możliwe były tak kosztowne zakupy. Dzięki nim na buzi Oliwki chorej na nieuleczalną chorobę jest codziennie kilka uśmiechów więcej a jej życie może być odrobinę lepsze i wygodniejsze. – Dziękujemy wszystkim organizatorom i wszystkim którzy przekazali datki na rzecz Oliwki. To wszystko jest dzięki Wam wszystkim. Dziękujemy! – mówią rodzice dziewczynki: Bożena i Tomasz Koza.

19 maja 2018r. – to termin kolejnej Nocnej Jazdy Ratowników. Będzie to już 4. edycja wielkiej akcji charytatywnej organizowanej przez portal Krosno112.pl oraz OSP Dobieszyn. W tym roku pojedziemy dla Olusia - maleńkiego chłopca z Krościenka Wyżnego z niezwykle rzadką wadą wrodzoną Tibial hemimelia. 

Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku (KLIKNIJ).

red., fot. Krosno112.pl

 

Partnerzy portalu: