Pasieka w ogniu. Pierwsza akcja nowego wozu OSP Korczyna

fot. OSP KSRG Korczyna fot. OSP KSRG Korczyna

Niestety zgnilec amerykański pszczół nadal występuje na terenie naszego regionu. W środę (11.09) przeprowadzono kontrolowane wypalanie pasieki pod czujnym okiem strażaków z OSP KSRG Korczyna i Inspekcji Weterynarii. Po raz pierwszy do akcji wyjechał niedawno zakupiony samochód ratowniczo-gaśniczy Renault.

Zgnilec amerykański atakuje larwy pszczół i powoli doprowadza do śmierci całą pszczelą rodzinę. To bardzo groźna choroba tych owadów. Nie zagraża bezpośrednio ludziom, natomiast może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach rolniczych.

Na obszarze zapowietrzonym chorobą nakazuje się m.in. przegląd pasiek, a posiadaczom pszczół zgłaszanie powiatowemu lekarzowi weterynarii miejsc, w których są te owady.

Niestety zgnilec pojawił się w jednej z pasiek w Czarnorzekach, w gminie Korczyna. Właściciel pasieki w środę (11.09) był zmuszony wypalić pasiekę. Dzięki temu można zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby wśród pszczół. Zabezpieczenie paleniska przez strażaków było konieczne, ponieważ w sąsiedztwie gospodarstwa pasiecznego znajduje się las.

Zgnilec amerykański jest chorobą zwalczaną z urzędu, za którą należy się odszkodowanie dla hodowcy.

red., fot. OSP KSRG Korczyna

 

Partnerzy portalu: