Trzy osoby zatrzymane w sprawie fałszywych faktur VAT. W tym była pracownica Urzędu Skarbowego w Krośnie

fot. Mapy Google fot. Mapy Google

Prokuratura Okręgowa w Lublinie nadzoruje śledztwo dotyczące wystawiania przez osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej, w imieniu jednej z lubelskich spółek, poświadczających nieprawdę faktur VAT na usługi remontowo-budowlane oraz ich użycia do rozliczeń podatkowych, tj. o czyn z art. 271 § 3 kk i inne, gdzie łączna wartość narażonego na uszczuplenie podatku od towarów i usług wyniosła 739 695 zł. Działalność podejrzanych koncentrowała się na terenie województwa podkarpackiego. Jednym z wątków śledztwa jest przyjmowanie korzyści majątkowych przez pracowników Urzędu Skarbowego w Krośnie, którzy zaoferowali przedsiębiorcy z terenu Krosna przyjęcie fikcyjnej faktury, żądając przekazania korzyści majątkowej odpowiadającej wartości podatku VAT z faktury.

- W dniu 14 stycznia 2020 roku na polecenie Prokuratury funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali troje podejrzanych, mieszkańców Krosna. Podejrzanym przedstawione zostały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczestnictwa w wystawianiu poświadczających nieprawdę faktur VAT. Dwóm podejrzanym przedstawiono także zarzuty powoływania się na wpływy w instytucji państwowej i przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 7000 złotych w zamian za załatwienie sprawy kontroli. Jednej podejrzanej, byłej pracownicy Urzędu Skarbowego w Krośnie, przedstawione zostały zarzuty żądania i przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 10 700 złotych - przekazuje Monika Łukanowska p.o. Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Lublinie. 

Wobec dwojga podejrzanych prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W dniu 16 stycznia 2020 roku Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. 

W stosunku do trzeciego z zatrzymanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 20 000 zł, dozór Policji, zakaz kontaktowania się z ustalonymi osobami oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. 

red.

 

Partnerzy portalu: