Smog na Podkarpaciu. Jakość powietrza jeszcze może się pogorszyć

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Od 16 stycznia cały kraj zmaga się z potężnym smogiem. W niektórych miejscach w Polsce normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu przekroczone są nawet o tysiąc procent. Niestety toksyczne powietrze nie ma żadnego ujścia z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Wydano ostrzeżenie dla Podkarpacia na dzień 17 stycznia.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie o możliwym przekroczeniu poziomu alarmowego toksycznego pyłu PM10. Jest on szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie.

Jak możemy wyczytać na portalu airly.eu, PM10 to pył zawieszony, który przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu.

Zaleca się niewychodzenie z domu, jeśli nie jest to konieczne. Należy także pamiętać, aby nie wietrzyć pomieszczeń, szczególnie wieczorami. Po konsultacji z lekarzem warto założyć maseczki antysmogowe.

W czwartek wieczorem smog był tak duży na Osiedlu Tysięclecia, że mieszkańcy myśleli, że w pobliżu jest jakiś pożar. Na miejsce wezwano straż pożarną. Jak się okazało silne zadymienie i gryzący w oczy dym spowodowany był smogiem. 

Ostrzeżenie potrwa do 17 stycznia 2020r., do godziny 24:00.

Jakość powterza możecie sprawdzać pod linkiem: https://krosno24.pl/powietrze

red. Natalia Paradysz | fot. pixabay.com

 

Partnerzy portalu: