Krośnianie bohaterami programu TVP3 „Liczy się pasja”

czwartek, 11 lipiec 2019 11:07
fot. archiwum fot. archiwum

W programie „Liczy się pasja”, emitowanym na antenie TVP3 Rzeszów, przedstawiane są historie niezwykłych ludzi pochodzących z województwa podkarpackiego. Pośród bohaterów znaleźli się także mieszkańcy Krosna i powiatu krośnieńskiego.

R E K L A M A

Program „Liczy się pasja” można obejrzeć w każdą sobotę o godz. 19.00 na antenie TVP3 Rzeszów, a także w Internecie. Każdy odcinek opowiada historię innego bohatera. Są to ludzie, których życie przepełnione jest pasją, miłością do drugiego człowieka i szukaniem ukrytych sensów. To bohaterowie codzienności, którzy swoją postawą mogą inspirować innych. W programie wystąpili także Krośnianie i mieszkańcy powiatu krośnieńskiego.

Przemysław Niepokój – Hepnar
Krośnieński fotograf-artysta. Jak twierdzi, aby robić naprawdę dobre zdjęcia, potrzebny jest bezustanny rozwój i ciągłe podnoszenie poprzeczki, w czym pomaga nauka od najlepszych. Jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem Artysta Fotograf Rzeczypospolitej Polskiej. W swoim portfolio ma kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Jego prace zostały docenione w międzynarodowych konkursach fotograficznych pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.
Link do odcinka (https://rzeszow.tvp.pl/43180906/przemyslaw-niepokojhepnar)

Aneta i Robert Naczasowie
Rodzina artystów, których pasją jest tworzenie i muzykowanie. 10-letni pobyt w Irlandii zainspirował ich do tworzenia unikalnych instrumentów, których bazą są kije do hurlinga – tradycyjnej, celtyckiej gry zespołowej. Dashticki – instrumenty tworzone przez Anetę i Roberta – powstają w niewielkiej pracowni w ich piwnicy. Przy projektowaniu i budowaniu wykorzystują naturalne materiały, takie jak skóra, miedź czy kości. Praca nad jednym instrumentem trwa około 4 tygodnie, a każdy z nich jest inny i odznacza się unikatowością.
Link do odcinka (https://rzeszow.tvp.pl/41982943/aneta-i-robert-naczasowie-z-krosna)

Robert Myszkal
Artysta związany z Bieszczadami od dziecka. Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego na Wydziale Pedagogicznym. Tworzy ikony, a także uprawia malarstwo symboliczne, w którym nawiązuje do mrocznego piękna i mistyki. Inspiruje się poezją Ziemianina, Harasymowicza i muzyką zespołu SDM. Jego pracę można obejrzeć w wielu bieszczadzkich galeriach, a także na stałej ekspozycji w Sanatorium „Eskulap” w Rymanowie Zdroju. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych, a dodatkowo prowadzi własną Galerię Sztuki „Rymanów”.
Link do odcinka (https://rzeszow.tvp.pl/39901051/robert-myszkal)

Alicja i Andrzej Ryglowie
Małżeństwo z 25-letnim stażem z zamiłowaniem do historii i poznawania tajemnic przeszłości. Założyli ciekawą stronę na Facebooku – „Genealogia Krośnian”, na której publikują ciekawostki na temat miasta Krosna sprzed lat. Informacji poszukują w archiwach, księgach parafialnych i starych gazetach. Są jak detektywi próbujący rozwikłać historyczne zagadki. Oprócz prowadzenia strony na Facebooku, małżeństwo podejmuje się także tworzenia drzew genealogicznych rodzin z Krosna.
Link do odcinka (https://rzeszow.tvp.pl/39782881/alicja-i-andrzej-ryglowie)

Piotr Burger
Absolwent PLSP w Jarosławiu i członek Związku Polskich Artystów Plastyków, zajmujący się rzeźbiarstwem, fotografią, a także konserwacją starych przedmiotów. Na co dzień pracuje w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zorganizował kilka wystaw indywidualnych, a także uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych o zasięgu międzynarodowym. Za swoje prace otrzymał wiele nagród, m.in. III Nagrodę na Biennale Plastyki Krośnieńskiej. Jest autorem książki pt. „Twarze”, w której ukazuje swoją twórczość plastyczną i literacką.
Link do odcinka (https://rzeszow.tvp.pl/39261068/piotr-burger)

Zbigniew Oprządek
Od blisko 30 lat prowadzi antykwariat przy ulicy Portiusa 4, który cieszy się popularnością pośród mieszkańców Krosna. Jak mówi właściciel, zawsze chciał pracować w otoczeniu książek. Jego antykwariat to niezwykle klimatyczne miejsce, które opiera się zmiennym modom i jest wierne swojej idei. Z okazji 25-lecia działalności, Zbigniew Oprządek otworzył w antykwariacie małą galerię sztuki, której wejście prowadzi przez starą szafę.
Link do odcinka (https://rzeszow.tvp.pl/39038740/zbigniew-oprzadek)

red. Sławomir Farbaniec