W gminie Miejsce Piastowe walczą z barszczem Sosnowskiego

fot. wikipedia fot. wikipedia

Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy o przekazywanie informacji do Urzędu Gminy na temat miejsc występowania barszczu Sosnowskiego.

Zgłoszenie powinno zawierać:
1. Nazwę miejscowości
2. Miejsce występowania rośliny (nr działki, obręb)
3. Powierzchnię zajmowaną przez rośliny lub ilość sztuk
4. Wskazanie właściciela / zarządcy gruntu
5. Zdjęcia (w przypadku braku możliwości podania dokładnego miejsca występowania)
6. Wskazanie osoby do kontaktu

Formularz do pobranie w Urzędzie Gminy (pok. 109) lub pod linkiem (kliknij).

Informacje pod numerem telefonu: 13 43 09 755. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 sierpnia 2019 r.

Urzędnicy proszą o szczególną ostrożność: NIE DOTYKANIE I NIE USUWANIE BARSZCZU NA WŁASNĄ RĘKĘ. JEST ON BARDZO NIEBEZPIECZNY!

Jak walczyć z rośliną
Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się, aby uniknąć kontaktu z chwastem. Warto zabrać ze sobą maskę ochronną lub chustkę aby opary, jakie wydziela barszcz Sosnowskiego nie dostały się do dróg oddechowych. Odzież wierzchnia nie powinna być wykonana z bawełny, a z jakiegoś materiału syntetycznego, który nie dopuści parzących substancji do kontaktu ze skórą. Istnieją specjalne wytyczne Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotyczące odzieży ochronnej przeznaczonej do walki z rośliną.

Najłatwiejszym sposobem na zwalczenie rośliny jest metoda mechaniczna. Wykaszanie rośliny jest najefektywniejsze jednak wymaga od dwóch do czterech zabiegów aby pozbyć się rośliny. Metoda chemiczna jest również skuteczna. Środki chemiczne oparte na Herbicydach nie są zalecane do zwalczania barszczu, ale można z nich skorzystać ponieważ są to środki nieselektywne do zwalczania zbędnej roślinności.

red. UG Miejsce Piastowe

 

Partnerzy portalu: