.

Strażacy z Gminy Chorkówka nie jeżdżą już Żukami. Wymieniono cały lekki tabor OSP

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Ostatni strażacki Żuk na terenie Gminy Chorkówka został wycofany z podziału bojowego końcem lata 2018 roku. To historyczna data dla strażackiej braci z piętnastu jednostek OSP działających na terenie gminy. Od 10 lat trwała sukcesywna wymiana zużytych lekkich pojazdów. Teraz przyszedł czas na wymianę średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Chorkówka
Prawie 600 strażaków-ochotników działa w 15 jednostkach OSP w: Bóbrce, Chorkówce, Draganowej, Faliszówce, Kobylanach, Kobylanach-Myszkowskie, Leśniówce, Kopytowej, Machnówce, Poraju, Sulistrowej, Szczepańcowej, Świerzowej Polskiej, Zręcinie i Żeglcach. Wszystkie posiadają Jednostki Operacyjno-Techniczne i mogą prowadzić działania ratownicze. Średnio w ciągu roku strażacy interweniują około 100 razy w różnych zdarzeniach, od pożarów po miejscowe zagrożenia.

Flota i wyposażenie OSP
15 jednostek OSP ma do dyspozycji 19 pojazdów pożarniczych: 1 ciężki, 6 średnich, 10 lekkich i 2 operacyjne. 85% z nich zostało pozyskane w ostatnich 10 latach. To nie koniec wymiany wozów na nowe. Na wymianę oczekują samochody średnie - jest to zadanie zaplanowane na najbliższe lata.

- Od 2008 roku do 2018 roku udało nam się wymienić 16 samochodów strażackich, w tym 9 fabrycznie nowych i 7 używanych i 31 sierpnia tego roku ze stanu jednostek OSP zniknął ostatni Żuk - mówi Andrzej Koniecki, Wójt Gminy Chorkówka - Możemy śmiało powiedzieć, że nasz plan wymiany floty na nowszą generację został zrealizowany w 100%. Ten plan udało się zrealizować dzięki stanowisku Rady Gminy, która zdaje sobie sprawę, że w tak rozległej gminie jak nasza, obecna struktura OSP jest idealna. Dlatego udało się zabezpieczyć niemałe fundusze na zakup sprzętu dla strażaków. Trzeba również podkreślić, że Gmina świetnie dogaduje się z Zarządem Oddziału Gminnego ZOSP RP na czele z Prezesem dh Kazimierzem Gładyszem z którym wspólnie udało się nam pozyskać bardzo dużo funduszy na zakup nowych samochodów. Wszystkie fabrycznie nowe pojazdy zostały zakupione z udziałem zewnętrznych środków, co też odciążyło budżet gminy i mogliśmy realizować inne zadania. 

 Inwestycje w nową flotę to nie jedyne wydatki jakie Gmina Chorkówka skierowała w ostatnim czasie na potrzeby straży pożarnej. 

- Wyposażamy również nasze jednostki w nowoczesny sprzęt, który nie odbiega od standardów zawodowej straży pożarnej oraz wysyłamy na szkolenia naszych druhów - mówi dh Kazimierz Gładysz, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Chorkówce - Strażacy kierowani są na szkolenia do Państwowej Straży Pożarnej, czy też uczestniczą z kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ostatnio strażacy z OSP Szczepańcowa uczestniczyli w międzynarodowych ćwiczeniach na terenie Ukrainy, gdzie mieli dość skomplikowane zadania do wykonania. (Niebawem ukaże się artykuł z wizyty OSP Szczepańcowa na Ukrainie - przyp. red.)

W każdej remizie dokonano mniejszych lub większych remontów. Niektóre tak jak np. w Bóbrce czy Chorkówce powstawały niemalże od zera. Remizy służą nie tylko strażakom ale i lokalnej społeczności. Kolejne plany to termomodernizacje kolejnych budynków i ich doposażanie. 

- Kiedy objąłem funkcję Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP w 2011 roku, wiedziałem, że bez współpracy z samorządem gminnym sami nic nie zrobimy. My podpowiadamy i mówimy jakie wyposażenie i wyszkolenie jest potrzebne w naszej gminie, a decyzje o przyznaniu funduszy podejmuje Rada Gminy i panowie wójtowie - dodaje dh Gładysz

W ostatnich latach strażacy zostali wyposażeni nie tylko w nowe samochody, ale również w konkretny sprzęt strażacki: drabiny, motopompy, pompy szlamowe, pompy pływające, pilarki spalinowe do drewna, piły do betonu i stali, agregaty prądotwórcze, aparaty ochrony dróg oddechowych, czy zestawy ratownictwa medycznego. Uzupełniono również potrzeby w zakresie odzieży specjalnej dla druhów. We wrześniu 2018 r. jednostka OSP Kobylany pozyskała nowy sprzęt hydrauliczny Lukas do ratownictwa technicznego.

W ostatnich latach Gmina Chorkówka jest podawana jako przykład dla innych gmin, jako ta, która szczególnie dba o Ochotniczą Straż Pożarną. Często na naszym portalu pojawiały się komentarze, że samorządowcy powinni brać przykład z działań włodarzy Gminy Chorkówka na rzecz strażaków.

Zobaczcie jakie pojazdy w ostatnich latach pozyskały jednostki OSP:

OSP Chorkówka - Renault Master - 2013

OSP Draganowa - Ford Ranger - 2016

OSP Faliszówka - Ford Transit - 2004

OSP Kobylany - Opel Movano - 2015

OSP Kobylany-Myszkowskie - Renault Traffic 2011

OSP Machnówka - Iveco TD - 2010

OSP Poraj - Renault Master - 2012

OSP Świerzowa Polska - Peugeot Boxer - 2011

OSP Szczepańcowa - MAN TGM - 2010

OSP Szczepańcowa - Peugeot Boxer - 2012

OSP Szczepańcowa - Mitsubishi L200 - 2009

OSP Zręcin - Renault Master - 2014

Pozostałe wyposażenie jednostek OSP:
OSP Bóbrka - Star 244 - przekazany w 2010 roku z OSP Szczepańcowa

OSP Kobylany - Star 244

OSP Kopytowa - Jelcz - przekazany w 2013 roku z OSP Rymanów

OSP Kopytowa - ARO - pozyskany z Komendy Wojewódzkiej Policji w 2013 

OSP Leśniówka - Star 244 - samochód pozyskany w 2008 roku

OSP Sulistrowa - Star 244 - pozyskany w 2011 roku zastąpił Żuka

OSP Żeglce - Star 266

red. fot. Krosno112.pl

Galeria

 

Partnerzy portalu: