.

"Milowy krok" w komunikacji miejskiej Krosna i MOFu. Nowe autobusy wyjeżdżają na linie

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Są nowoczesne, niskoemisyjne i niedługo wyjadą na regularne linie. To nowe autobusy Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Krośnie, które zaprezentowano w czwartek 11 października. Prócz Krosna autobusy XXI wieku pojawią się w gminach Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

Końcem lutego 2018 roku Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych, niskoemisyjnych autobusów miejskich. Niskopodłogowe autobusy miejskie z napędem hybrydowym (spalinowo – elektrycznym) o długości 10,6 m i ilości 11 sztuk dostarczył Volvo Bus Corporation, 2 niskowejściowe autobusy Iveco o długości 7,6 m i napędzie spalinowym dostarczyła firma MMI Sp. z o. o. Kolejne 8 sztuk niskopodłogowych autobusów o długości 10,5 m i napędzie spalinowym dostarczy niebawem AUTOSAN Sp. z o. o.

- Zakup nowych autobusów niewątpliwie wpłynie na zwiększenie komfortu podróżowania i niezawodności taboru. To również pierwszy krok do ograniczenia niskiej emisji powodowanej przez transport publiczny – mówi Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna - Bez wątpienia jest to milowy krok dla naszego miasta.

Wszystkie autobusy spełniają rygorystyczne normy emisji spalin EURO 6. Wyposażone są również w szereg udogodnień dla pasażerów, takich jak automatyczna klimatyzacja, system dynamicznej informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych oraz bezprzewodowy Internet.

- Autobusy wozić będą mieszkańców Miasta Krosna oraz mieszkańców Gmin wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno, które z Krosnem podpisały porozumienia w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach pasażerskich – wyjaśnia dr Tomasz Soliński, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna i Koordynator Zespołu ds. przygotowania i realizacji projektu.

Zakup niskoemisyjnych miejskich autobusów jest częścią dużego projektu pn.” Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 i realizowanego przez Miasto Krosno w partnerstwie z Gminami Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

- W ramach projektu wspólnie z Partnerami realizowanych jest szereg działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności publicznego transportu zbiorowego, poprzez budowę i przebudowę infrastruktury publicznego transportu zbiorowego, m.in. zatok autobusowych, czy wiat przystankowych – mówi dr Tomasz Soliński Koordynator Zespołu ds. przygotowania i realizacji projektu.

Dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach zużywa mniej paliwa, emituje mniej zanieczyszczeń, jest cichy, a co za tym idzie – dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla.

Autobusy hybrydowe Volvo trafiły do Krosna z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie produkowane są seryjnie od 2010 roku. W Polsce hybrydy Volvo jeżdżą we Wrocławiu, Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie. W sumie Volvo sprzedało do tej pory ponad 2 tys. Autobusów hybrydowych operatorom transportu publicznego w ponad dwudziestu krajach.

Bezpieczeństwo pasażerów zapewni system monitoringu wewnątrz i na zewnątrz pojazdów, a także na przystankach autobusowych w wybranych lokalizacjach na terenie miasta.

Flota MKS Krosno Sp. z o.o. liczy obecnie ponad 40 autobusów. Część z nich ma już ponad 30 lat, niektóre jeszcze posiadają wysoką podłogę. Nowe pojazdy zastąpią najstarsze autobusy, które wycofane zostaną z eksploatacji.

W czwartek dziennikarze, włodarze miasta Krosna oraz samorządowcy z MOFu mogli przejechać się m.in. autobusem hybrydowym Volvo. 

red. fot. Krosno112.pl

Galeria

 

Partnerzy portalu:

cosmopolitan-logo lostark-logo jubiler-jaracz-logo hotel-nafta-krosno-logo kroscar CLUB NAFTA bez tla logoAnonseKrosnojooble baner