.

Kolejne zatrucia czadem. Dzieci w szpitalu

fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

Medycy i strażacy interweniowali w sobotę (17.02) w jednym z domów na terenie gminy Korczyna, gdzie dwójka dzieci podczas kąpieli poczuła się źle. W budynku strażacy przeprowadzili pomiar, który wykazał znaczne stężenie tlenku węgla.

- W sobotę, 17 lutego w jednym z domów mieszkalnych na terenie gminy Korczyna, podczas kąpieli dwójki dzieci, doszło prawdopodobnie do ich podtrucia. Strażacy zostali wezwani przez dyżurnego Dyspozytorni Państwowego Ratownictwa Medycznego w Krośnie, który otrzymał zgłoszenie o złym samopoczuciu dwójki dzieci. Pomimo wcześniejszego przewietrzenia budynku przez mieszkańców, pierwszy wykonany przez strażaków pomiar tlenku węgla w pomieszczeniach na parterze wskazał wartość około 200 ppm. Dlatego nakazano ewakuację osób przebywających w domu. Zespół PRM przetransportował do szpitala kobietę z dwójką dzieci, natomiast mężczyzna wraz z trzecim dzieckiem udał się na badania własnym środkiem transportu - relacjonuje bryg. Mariusz Kozak, rzecznik prasowy KM PSP Krosno.

Pomimo prowadzonych kampanii społecznych uświadamiających zagrożenia od tlenku węgla, w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, gdzie śmiercionośny i niewyczuwalny gaz jest lekceważony. W przeważającej liczbie wypadków wiąże się to z typowym działaniem na własną niekorzyść poprzez zatykanie kratek wentylacyjnych, brakiem ich czyszczenia, niedrożnością przewodów wentylacyjnych i spalinowych, brakiem rozszczelnienia drzwi i okien, czy użytkowaniem niesprawnych urządzeń. Ale zdarzają sie również sytuacje, gdzie w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności następuje połączenie się pewnych zdarzeń, uniemożliwiających prawidłową pracę urządzeń, które dotąd wydawały się bezpieczne. Powyższe świadczy o konieczności ciągłego rozsądnego nadzoru nad pracą tych urządzeń i szybkim reagowaniu na sytuacje mogące stworzyć zagrożenie.

- Cały czas trwa II edycja kampanii społecznej "Czad i ogień. Obudź czujność", w ramach której strażacy z PSP i OSP prowadzą działalność informacyjną - mówi bryg. Kozak - Można posłuchać ciekawej i pouczającej prelekcji z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej podczas zebrań wiejskich czy podczas wywiadówek szkolnych, tak jak np. odbyło sie to w Zespole Szkół w Rymanowie. Zapraszamy do skorzystania z tej formy przekazu, gdzie w ciągu 20 minut można zapoznać się z zagrożeniami i sposobami im zapobiegania. Zaproszenie strażaków na prelekcję można kierować na sekretariat Komendy Miejskiej PSP w Krośnie.

red., KM PSP Krosno

 

Partnerzy portalu: