.

Zmiany przepisów dla kierowców. Nowe oznaczenia, opłaty, dokumenty

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

W nabliższych miesiącach na kierowców czekają zmiany. Będą nowe opłaty, kary, oznaczenia stacji paliwowych i wiele innych. Oto lista wszystkich zmian.

- Brak dowodu rejestracyjnego: od 1 października nie będzie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i zaświadczenia OC. W razie kontroli policjanci sprawdzą wszystkie potrzebne informacje w systemie CEPiK.

- Opłata emisyjna: w walce ze smogiem będzie miała pomóc opłata wynosząca 80zł za tysiąc litrów paliwa. Wprowadzenie tej zmiany najprawdopodobniej poskutkuje wzrostem cen paliwa. Eksperci twierdzą, że do końca 2018 r. za litr benzyny zaplacimy 6zł.

- Opłata jakościowa: ma wesprzeć Transportowy Dozór Techniczny. Przy badaniu technicznym przeprowadzonym na stacji kontroli pojazdów opłata wyniesie 4zł.

- Droższe parkingi: w ramach ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym w centrum dużych miast cena za godzinę postoju na parkingu może kosztować nawet 9.99zł. O zmianie stawek zadecydują włodarze miasta.

- Nowy mandat: Ministerstwo Infrastruktury ma zamiar wprowadzić kary za zbyt małe odstępy między samochodami podczas jazdy tzw. jazda na zderzaku.

- Apteczka: Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem konieczności wożenia apteczki w każdym samochodzie osobowym. Ministerstwo Infrastruktury ustali co w takiej apteczce miałoby się znajdować.

- Oznaczenia na dystrybutorach paliw: Zgodnie z unijną dyrektywą do października mają się pojawić nowe oznaczenia na stacjach paliwowych. Zamiast Pb95, Pb98 i ON będzie: E5, E10, E85, B7, B10, XTL, H2, CNG, LPG, LNG. Takie oznaczenia będą obowiązywać w każdym kraju Unii Europejskiej tak aby każdy wiedział z jakiego paliwa korzysta.

- Kara za brak opłaty za parkowanie: Nowe przepisy zakładają podniesienie stawki kary do 220zł (10% minimalnej płacy krajowej).

- Nauka jazdy z rodzicem: Ci, którzy będą przygotowywać się do zdania egzaminu na prawo jazdy będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności pod opieką rodziców. Wcześniej muszą ukończyć normalny kurs. Jazda z rodzcem będzie możliwa jedynie wtedy, gdy rodzić posiada prawo jazdy przynajmniej od 5 lat.

- Egzamin bez łuku: Stowarzyszenie nauki jazdy AUTOS wystosowało petycję do Ministerstwa Infrastruktury aby w skład egzaminu nie wchodziła już jazda po łuku, ponieważ nie ma ona sensu. Póki co, ministerstwo nie odpowiedziało na petycję.

red.

 

Partnerzy portalu: