Jak chronić się przed burzą. Kilka ważnych informacji

fot. Jakub Jastrzębski fot. Jakub Jastrzębski

Co zrobić aby uchronić się przed uderzeniem pioruna lub jak zabezpieczyć się przed nadciągającą burzą - takie pytania pojawiają się częściej po ostatnich wydarzeniach w kraju. Przedstawimy kilka rad, które pomogą uchronić nasze zdrowie i życie w czasie burzy.

W czasie lata ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące występowania burz i silnego wiatru są dość częste. Zdarza się, że ich natężenie jest tak duże, że może powodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz straty materialne.

Warto śledzić prognozy pogody i wydawane ostrzeżenia aby zadbać o bezpieczeństwo własne i najbliższych. Przed burzą radzimy zabezpieczyć dokładnie drzwi i okna oraz przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonie czy w ogrodzie, ponieważ w razie mocnego wiatru mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ludzi.

Podczas burzy lepiej nie wychodzić z domu. Jest to zawsze najbezpieczniejsze schronienie. Warto zamknąć drzwi i okna.

Warto zastanowić się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.

Jeżeli burza napotka kogoś w samochodzie, najlepiej zjechać na parking albo pobocze drogi z dala od drzew, słupów energetycznych, stalowych konstrukcji itp., aby zminimalizować powstanie tzw. "łuku elektrycznego", który może uszkodzić poważnie samochód jak i samego kierowcę, oraz osoby które podróżują tym samochodem.

W górach jak najszybciej opuść szczyt, grań lub punkt wystający ponad otoczenie. W czasie ulewy nie wolno opierać żadnej części ciała o skały i ściany, ponieważ w razie uderzenia piorunu w sąsiedztwie, można zostać porażony prądem (woda to doskonały przewodnik prądu elektrycznego).

Na otwartej przestrzeni najlepszym rozwiązaniem jest przykucnięcie jak najbliżej ziemi ze zbliżonymi do siebie stopami i ramionami obejmującymi kolana. Zmniejsza się wtedy powierzchnia ciała która wystaje ponad otoczenie.

Najgorszym z możliwych rozwiązań jest schronienie się pod jedynym w okolicy drzewem, mostem, latarnią, ponieważ pojedyncze obiekty ściągają na siebie pioruny.

red., KMP

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

2 komentarzy

 • Tadek

  napisane przez Tadek

  sobota, 19 sierpień 2017 12:41

  jankomuzykanto sam żeś jest klatka faradaja hahahahah

 • wieśniak

  napisane przez wieśniak

  sobota, 19 sierpień 2017 12:31

  " aby zminimalizować powstanie tzw. "łuku elektrycznego", który może uszkodzić poważnie samochód jak i samego kierowcę, oraz osoby które podróżują tym samochodem." polecam zapoznać się z pojęciem jakim jest klatka Faradaya :)

Od szkolenia do zatrudnienia 2017

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

21741698 1541316972558041 1327110143 n

PATRONAT KROSNO112

R  E  K  L  A  M  A

 
R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

driftshow izdebki2017

bieg kowala 2017

ZAWODY POWIAT 2017

OSP NA ALARM

triathlon dla antosi

nowy woz osp balucianka

najtwardszy strazak 2017 final

fireshow

ZLOT4X4

me szachy

90lat pustyny

ratujemy dajemy 2017

FACEBOOK

 

INSTAGRAM