.

Ruszyło Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej

fot. Rafał Zarzyczny - Krosno112.pl fot. Rafał Zarzyczny - Krosno112.pl

Pierwsze tego typu Centrum Symulacji Medycznej na Podkarpaciu utworzono w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Szkolić się w nim będą studenci kierunku pielęgniarstwo.

Podczas oficjalnego otwarcia Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, które odbyło się 4 marca 2019r. uczestniczyły zarówno władze miasta, uczelni, przedstawiciele współpracujących placówek jak i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński oraz studenci pielęgniarstwa.

image016.jpg

Centrum Symulacji Medycznej zawiera sale w pełni wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt symulacyjny, wiernie odwzorowujący warunki szpitalne. Zaawansowane symulatory wysokiej wierności, zarówno odzwierciedlają niemowlę jak i osobę dorosłą, posiadają większość funkcji życiowych. Fantomy mogą mówić, krwawić, drżeć, wymiotować a wysoka wierność symulacji pozwala na przeprowadzenie badania EKG czy zmierzenia funkcji życiowych.

image045.jpg

Kontrolę nad sprawnym i bezpiecznym funkcjonowaniem symulatorów sprawuje technik symulacji medycznej Piotr Szubra, natomiast ćwiczenia z studentami prowadzą magistrzy pielęgniarstwa, którzy przeszli szereg szkoleń w zakresie symulacji oraz aktywnie biorą udział w licznych konferencjach i sympozjach.

image046.jpg

Centrum Symulacji Medycznej pozwala studentom na ćwiczenie wyuczonych procedur postępowania z pacjentem jak i reagowania na stany zagrażające zdrowiu i życiu. Wysoka wierność symulacji pozwala na zredukowanie bariery między studentami kierunku pielęgniarstwo w nawiązywaniu kontaktu oraz wykonywaniu zleceń w warunkach szpitalnych podczas praktyk zawodowych praz zajęć praktycznych.

image044.jpg

Na utworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej przeznaczono 2,5 miliona złotych i zostało sfinansowane z środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Wiedza Edukacja Rozwój”.

red.fot. Patrycja Barna, Rafał Zarzyczny

Galeria

 

Partnerzy portalu: