.

Uroczysty jubileusz w Głowience. Ochotnicza Straż Pożarna ma 110 lat

fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl

Już od 110 lat w Głowience istnieje Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostkę od lat tworzą pasjonaci pożarnictwa, a ruch przeciwpożarowy w Głowience jest mocno rozwinięty.

 "Ochotnicza Straż Pożarna stanowi cząstkę dawnych czasów, kiedy to ludzie w sąsiedztwie i w małych miejscowościach byli dla siebie niezwykle życzliwi i uczynni" - powiedział w swej homilii ojciec Jarosław Karaś, rozpoczynając uroczystą Mszę Św. z okazji jubileuszu 110-lecia jednostki OSP Głowienka.

W niedzielę, 29 lipca 2018r. w Głowience świętowano 110 rocznicę powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, w której wzięło udział wielu mieszkańców Głowienki, gminy Miejsce Piastowe, rodziny strażaków oraz zaproszeni goście.

Po uroczystości w kościele parafialnym, strażacy przeszli pod remizę, gdzie odsłonięto i poświęcono figurkę św. Floriana. 

Następnie na placu przy Domu Ludowym odbył się uroczysty apel. Dowódcą uroczystości był członek OSP Głowienka dh Zbigniew Wiśniewski (emeryt KM PSP w Krośnie), a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z OSP Miejsce Piastowe wraz z zespołem mażoretek Black Stars, działającym przy GOK w Miejscu Piastowym.

Tradycyjnie jak na tego typu uroczystościach druh Prezes OSP Jacek Kuźnar odczytał rys historyczny, który wywarł na zebranych gościach i mieszkańcach Głowienki nie małe wrażenie.

Następnie zasłużeni strażacy otrzymali medale i odznaczenia:

Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: Gabriel Guzik, Marian Płoucha, Roman Turczyn
Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: Tomasz Gazda, Zbigniew Jagiełło, Sławomir Kustroń, Mariusz Surmacz
Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: Bartłomiej Bieszczad. Krzysztof Kubit
Odznaka Wzorowy Strażak: Rafał Guzik, Konrad Karnasiewicz, Hubert Płoucha, Mateusz Zuzak
Natomiast odznakę za "Wysługę lat" dostało ponad 40 druhów i druhen.

Kolejnym punktem obchodów 110-lecia jednostki druh Prezes OSP Głowienka Jacek Kuźnar podpisał porozumienie z jednostką DHZ Olsavce ze Słowacji.

Część przybyłych na wydarzenie gości zabrała głos. Podziękowano strażakom za ich ofiarność i pomoc w potrzebie. Wśród wielu gości byli m.in. Piotr Babinetz - poseł na Sejm RP, Maria Kurowska - wicemarszałek województwa, Marek Klara - wójt gminy Miejsce Piastowe, dh Tadeusz Sieniawski - wiceprezes ZOW ZOSP RP w Rzeszowie, dh Kazimierz Gładysz - przewodniczący Rady Powiatu i były komenadant wojewódzki PSP, bryg. Zbigniew Nowak - zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie.

Do późnych godzin nocny strażacy i ich goście bawili się na drugiej, już nieoficjalnej części obchodów 110-lecia OSP.

Zapraszamy na fotorelację Jakuba Jastrzębskiego.

Galeria