Święto krośnieńskich strażaków w samym sercu miasta

fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

Defilada, uroczysty apel, awanse, odznaczenia i nabożeństwo w intencji strażaków. Tak w piątek, 11 maja świętowali strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie swój dzień.

"Nasza praca jest pasją" było najczęściej powtarzane w piątek, 11 maja na krośnieńskim rynku, gdzie odbywały się główne uroczystości z okazji Dnia Strażaka 2018.

O godzinie 11:30 z placu przy budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie wyruszyła pod dowództwem st. kpt. Janusza Litwina defilada pocztów sztandarowych PSP i OSP, pododdziałów zawodowych strażaków oraz orkiestry dętej i mażoretek z OSP Miejsce Piastowe.

Kolumna przeszła przez centrum miasta ulicami Niepodległości, Lwowską, Staszica, Sienkiewicza i Franciszkańską do kościoła o. o. Franciszkanów, gdzie odbyła się wyjątkowa msza św. w intencji strażaków pod przewodnictwem abp Adama Szala.

Po nabożeństwie w samym sercu Krosna odbył się uroczysty apel. Wśród wielu gości byli m.in. Wicemarszałek Sejmiku Wojewódzkiego, Prezydent Miasta Krosna, Starosta Krośnieński oraz przedstawiciele służb i instytucji współpracująych ze strażakami.

Podczas okolicznościowego apelu, który rozpoczął się o godz. 13.10 na krośnieńskim rynku z udziałem m.in. przedstawicieli Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Piotra Babinetza, Stanisława Piotrowicza i Joanny Frydrych, st. bryg. Andrzeja Babca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Marii Kurowskiej Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego, Piotra Przytockiego Prezydenta Miasta Krosna i Zbigniewa Kubita Przewodniczącego Rady Miasta Krosna, Jana Juszczaka Starosty Krośnieńskiego i Kazimierza Gładysza Przewodniczącego Rady Powiatu, przedstawicieli władz samorządowych, Komendantów Powiatowych PSP z sąsiednich powiatów, strażaków emerytów i członków Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krośnie oraz przedstawicieli straży, służb, inspekcji, instytucji współdziałających na co dzień z Komendą Miejską PSP w Krośnie.

Szczególny wymiar tegorocznych obchodów Dnia Strażaka na płycie krośnieńskiego rynku, u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, podyktowany był obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Mariusz Bieńczak w swoim wystąpieniu dziękował strażakom za ich oddaną służbę oraz pasję do pożarnictwa. Dziękował również władzom samorządowym za przychylność ochronie przeciwpożarowej. 

Jednym z głównych punktów uroczystości było nadanie wyższych awansów służbowych wielu strażakom. Bohaterzy zostali również wyróżnieni odznaczeniami. 

W dzień strażackiego święta funkcjonariusze zawodowi zostali wyróżnieni odznaczeniami państwowymi, resortowymi i korporacyjnymi.

W dowód uznania zasług w zakresie umacniania ochrony przeciwpożarowej, Minister Spraw Wewnętrznych odznaczył odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej funkcjonariuszy naszej komendy oraz członków ochotniczych straży pożarnych. Odznaki wręczył st. bryg. Andrzej Babiec Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP oraz st. bryg. Mariusz Bieńczak Komendant Miejski PSP w Krośnie. Odznaką zostali wyróżnieni:

Srebrną odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” dla:

st. kpt. Krzysztof Klimek,
st. ogn. Witold Kuczała,
asp. Marek Maciejowski,
asp. sztab. Krzysztof Zima,

Brązową odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” dla:

asp. Wojciech Haręzga,
st. ogn. Piotr Pikul,
Piotr Przytocki,
dh Józef Wulw.

Druh Tadeusz Sieniawski Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie, st. bryg. Andrzej Babiec Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, wręczyli „Medale za zasługi dla pożarnictwa”, przyznane uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie, następującym strażakom:

Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” dla:

st. ogn. Witold Kuczała,

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” dla:

ogn. Wojciech Kustroń.

W uznaniu szczególnych zasług w zakresie kształtowania płaszczyzn współpracy oraz kreowania pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego wśród lokalnej społeczności, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jaśle odznaczył st. bryg. Mariusza Bieńczaka „Odznaką Pamiątkową Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle”. Odznakę wręczył mjr Krzysztof Kowal Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Jaśle.

Z okazji święta Patrona wszystkich Strażaków – św. Floriana i obchodzonego „Dnia Strażaka”, funkcjonariusze PSP pełniący służbę w jednostkach organizacyjnych w całym kraju otrzymują awanse na wyższe stopnie służbowe.

St. bryg. Andrzej Babiec Podkarpacki Komendant Wojewódzki oraz st. bryg. Mariusz Bieńczak Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, wręczyli akty mianowania na wyższe stopnie służbowe:

- w korpusie oficerów, awanse nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych:

na stopień starszego kapitana dla kpt. Maciej Farbaniec,

na stopień kapitana dla:

mł. kpt. Marcin Biedka,
mł. kpt. Mateusz Dębiec,
mł. kpt. Dariusz Dyrcz,
mł. kpt. Dariusz Liput,
mł. kpt. Grzegorz Lorens,
mł. kpt. Marcin Lorens,
mł. kpt. Rafał Winiarski,

- w korpusie aspirantów, awanse nadane przez Komendanta Głównego PSP

na stopień starszego aspiranta dla asp. Michał Sładek,

na stopień aspiranta dla:

mł. asp. Marcin Bargieł,
mł. asp. Sebastian Farbaniec,
mł. asp. Jarosław Gniady,
mł. asp. Patryk Jakieła,
mł. asp. Marcin Urbanek,
mł. asp. Paweł Urbański,
mł. asp. Marcin Walczyk.

- w korpusie podoficerów, awanse nadane przez Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP:

-na stopień starszego ogniomistrza dla:

ogn. Marcin Krauz,
ogn. Grzegorz Kubit,
ogn. Wojciech Mazurkiewicz,
ogn. Krzysztof Rec,
ogn. Dariusz Wiśniewski,

na stopień ogniomistrza dla:

mł. ogn. Tomasz Polak,
mł. ogn. Bartłomiej Zajdel,

- na stopień młodszego ogniomistrza dla:

st. sekc. Hubert Bednarz,
st. sekc. Marcin Bik,
st. sekc. Sylwester Cebula,
st. sekc. Adam Guzik,
st. sekc. Paweł Kenar,
st. sekc. Mirosław Kucza,
st. sekc. Damian Majchrowicz
st. sekc. Piotr Mastyj,
st. sekc. Grzegorz Mormol
st. sekc. Robert Świeboda ,

- na stopień starszego sekcyjnego dla:

sekc. Kamil Bajger,
sekc. Stanisław Borek,
sekc. Anna Faraniec-Deptuch,
sekc. Paweł Fejkiel,
sekc. Rafał Folta,
sekc. Daniel Gonet,
sekc. Piotr Konik,
sekc. Katarzyna Lampart,
sekc. Mateusz Liput,
sekc. Mariusz Lorens,
sekc. Daniel Pelczar,
sekc. Dawid Penar,
sekc. Marek Pigoń,
sekc. Krzysztof Piotrowski,
sekc. Krzysztof Rachwał,
sekc. Łukasz Rachwał,
sekc. Mirosław Turcza,
sekc. Andrzej Uliasz,
sekc. Seweryn Wawczak,
sekc. Daniel Wąchała,

- na stopień sekcyjnego dla:

st. str. Michał Lipka.

W trakcie Centralnych Obchodów Dnia Strażaka 2018, które odbyły się 5 maja br. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, awans na pierwszy stopień służbowy w korpusie oficerów PSP odebrała asp. Urszula Rędziniak. 

W podziękowaniu za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz w duchu wdzięczności za dotychczasową współpracę oraz szczególne zasługi, ordery przyznane postanowieniem Kapituły Orderu Świętego Floriana w Krakowie, wręczył o. Krzysztof Janas – gwardian klasztoru franciszkanów w Krośnie, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz bryg. Zbigniew Nowak Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie:

Złoty Krzyż Zasługi Orderu Świętego Floriana dla:

st. bryg. Mariusz Bieńczak,
bryg. Paweł Gaj,
mł. bryg. Krzysztof Marszałek,

Srebrny Krzyż Zasługi Orderu Świętego Floriana dla:

kpt. Mateusz Dębiec,
mł. bryg. Dariusz Gruszka,
asp. Wojciech Haręzga,
mł. bryg. Krystyna Janusz,
bryg. Mariusz Kozak,
asp. sztab. Jan Kubit,
st. ogn. Witold Kuczała,
st. kpt. Janusz Litwin,
bryg. Piotr Szubra,
asp. sztab. Krzysztof Zima.

Do awansu w stopniu służbowym do młodszego brygadiera przedstawiony został również st. kpt. Dariusz Gruszka, który odbierze akt nominacyjny podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka zaplanowanych na dzień 17 maja br. w Rzeszowie.

Głos zabrało wielu znamienitych gości. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że strażacy to ważne ogniwo w codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa.

Zobacz wymarsz strażaków na uroczystości spod Komendy Miejskiej PSP w Krośnie (kliknij TUTAJ)

Od początku roku krośnieńscy strażacy interweniowali już 697 razy.

ZAPRASZAMY NA OBSZERNĄ FOTORELACJĘ PONIŻEJ

red. fot. Radosław Sowiński

Galeria

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

1 komentarz

  • Nopex

    napisane przez Nopex

    piątek, 11 maj 2018 18:48

    Z okazji uroczystości Dnia Strażaka Wszystkim Strażakom KM PSP Krosno składamy serdeczne życzenia i podziękowania za ich służbę oraz tradycyjnie życzymy: Ile wyjazdów - tyle szczęśliwych powrotów. Jednocześnie gratulujemy Strażakom, którzy otrzymali awanse służbowe oraz nagrody i wyróżnienia.