Wydrukuj tę stronę

OSP JASZCZEW weszła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

  • środa, 27 grudzień 2017 19:19
  • Galeria
fot. Jedlicze.org fot. Jedlicze.org

Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy powiększył się o 44 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych i dwie jednostki Wojskowej Straży Pożarnej. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wydał decyzję 15 grudnia br. Wśród 44 jednostek znalazła się jednostka OSP Jaszczew z gminy Jedlicze w powiecie krośnieńskim.

Jednostka OSP Jaszczew ulokowana jest niedaleko zachodniej granicy powiatu krośnieńskiego (granica z powiatem jasielskim) i jest najdalej wysuniętą jednostką KSRG na terenie powiatu. Na wyposażeniu jednostki znajduje się jeden samochód STAR 200 GBMRt 2,5/8. 

W tym roku jednostka obchodziła 90-lecie istnienia, o którym pisaliśmy w artykule: Strażacy z OSP Jaszczew na 90-lecie mają nowy sztandar. O historii jednostki możesz przeczytać tutaj: OSP JASZCZEW.

Strażacy często biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W tym roku do działań wyjeżdżali trzydziestokrotnie. OSP Jaszczew to 20-ta jednostka OSP włączona do systemu na terenie powiatu krośnieńskiego.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) – powstał w 1991 roku, a zaczął funkcjonować w 1995. Celem jego istnienia jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty ratownicze (głównie Ochotnicze Straże Pożarne). Centralnym organem administracji rządowej w sprawach organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Swoje zadania KSRG realizuje poprzez koordynację walki z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi oraz ratownictwa technicznego, ekologicznego i medycznego na wszystkich szczeblach administracji.

red. fot. Krosno112.pl /Jedlicze.org

Artykuły powiązane

Galeria