Nowa głowica aparatu ESWL na Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej

fot. Szpital Krosno fot. Szpital Krosno

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie otrzymał dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w wysokości blisko 200 tys. zł na naprawę głowicy i modułu ładowania aparatu ESWL służącego m.in. do kruszenia złogów w nerkach, moczowodach i pęcherzu moczowym u dzieci i dorosłych falą generowaną pozaustrojowo – bezinwazyjnie.

Aparat służy pacjentom w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej w Pracowni ESWL od 2011 roku. Ośrodek ten wykonuje najwięcej zabiegów tego typu w województwie Podkarpackim i jest wiodącym w tym zakresie w południowo-wschodniej Polsce.

- Wskazaniami do ESWL są złogi w drogach moczowych i moczowodach. Osoba kwalifikowana do zabiegu powinna posiadać aktualne badania tj. urografię, morfologię, mocznik kreatyninę w surowicy krwi, koagulogram, badanie ogólne moczu i posiew moczu. W dniu poprzedzającym zabieg należy stosować dietę lekkostrawną z dużą ilością płynów niegazowanych (ok. 2,5 litra). Osoby z chorobami układu krążenia powinny spożywać mniej płynów nstosowanien do swoichn możliwości - informuje dr n. med. Dariusz Sobieraj - kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej krośnieńskiego Szpitala.

red., Szpital Krosno

 

Partnerzy portalu: