.

Dzień Dawcy Szpiku oraz darmowe warsztaty pierwszej pomocy dla dzieci. Studenci zapraszają!

fot. archiwum Krosno112.pl fot. archiwum Krosno112.pl

Dzień Dawcy Szpiku w Galerii Vivo Krosno już 16 marca (sobota) w godzinach 9:00-21:00! Na miejscu będą czekać członkowie Studenckiego Koła Honorowych Dawców Krwi i Potencjalnych Dawców Szpiku, którzy odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania oraz przeprowadzą rejestracje zdecydowanych osób.

W Polsce średnio do godzinę, ktoś dowiaduje się że choruje na nowotwór krwi - białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. W bazie DKMS jest zarejestrowanych prawie półtora miliona potencjalnych dawców, jednak dla wielu chorych nadal nie znaleziono bliźniaka genetycznego. Dawca z powiatu krośnieńskiego - Kamil Klatka - opowiedział o procedurze pobierania szpiku, który oddał już dwukrotnie. Pisaliśmy o tym tutaj: Kamil dwa razy oddał szpik. Teraz zachęca do rejestracji w bazie.

image001.jpg

Dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych może zostać każdy człowiek w wieku od 18 do 55 roku życia, ważący co najmniej 50 kilogramów i nie posiadający znacznej otyłości. Zarejestrować mogą się kobiety w ciąży, osoby z tatuażami oraz kolczykami. Również niektóre lekkie choroby nie wykluczają z rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.

image008.jpg

Darmowe warsztaty z udzielania pierwszej pomocy dla dzieci w Centrum Helen Doron Krosno. 

Zapraszamy na warsztaty z udzielania pierwszej pomocy zorganizowane przez Studenckie Koło Honorowych Dawców Krwi i Potencjalnych Dawców Szpiku dla wszystkich chętnych dzieci! Warsztaty odbędą się 22 marca 2019 roku o godzinie 16:00!

image005.jpg

Utrata przytomności, zatrzymanie akcji serca - to sytuacje, które wymagają reakcji świadków. Warsztaty dla dzieci mają na celu nie tylko edukację w zakresie udzielania pierwszej pomocy ale i radzenia sobie ze stresem związanym z pomocą osobie bliskie jak i osobie nieznajomej. Studenci nauczą również postrzegania sytuacji niebezpiecznych oraz odpowiedniego powiadamiania służb ratunkowych. 

red. Patrycja Barna fot DKMS, SKHDKiPDSz, Centrum Helen Doron Krosno

 

Partnerzy portalu: