.

Nagroda główna konkursu IKEA dla szkół w Rymanowie, Wietrznie i Bukowsku

fot. pixabay fot. pixabay

Zespół Szkół Publicznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie oraz Szkoła Podstawowa w Wietrznie wygrały instalacje fotowoltaiczne w konkursie „Najlepsza szkoła pod słońcem”, organizowanym przez IKEA oraz spółki zarządzające farmami wiatrowymi firmy.

Konkurs „Najlepsza szkoła pod słońcem” był skierowany do szkół z gmin, na terenach których IKEA posiada swoje farmy wiatrowe. Są to gminy: Abramów, Michów, Bukowsko, Dukla, Gizałki, Rymanów, Lubartów i Wróblew, znajdujące się w województwach podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim oraz lubelskim. Konkurs został ogłoszony w listopadzie 2017 roku i miał na celu propagowanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju. Zaproszone do udziału szkoły miały przygotować program edukacji ekologicznej oraz zrealizować go w semestrze wiosennym 2018 roku. Program miał uwzględniać elementy zrównoważonego życia w domu, wykorzystania energii odnawialnej, zagospodarowania odpadów, troski o środowisko oraz zaangażowanie społeczności lokalnej.

Zespół Szkół w Bukowsku, Zespół Szkół Publicznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie oraz Szkoła Podstawowa w Wietrznie rozpoczynają rok szkolny z nową energią, której źródłem jest słońce. Placówki wygrały instalacje fotowoltaiczne w konkursie „Najlepsza szkoła pod słońcem”, organizowanym przez IKEA oraz spółki zarządzające farmami wiatrowymi firmy. Nagrodę przekazano laureatowi i wkrótce będzie produkować zieloną energię na potrzeby placówki.

Konkurs „Najlepsza szkoła pod słońcem” był skierowany do szkół z gmin, na terenach których IKEA posiada swoje farmy wiatrowe. Są to gminy: Abramów, Michów, Bukowsko, Dukla, Gizałki, Rymanów, Lubartów i Wróblew, znajdujące się w województwach podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim oraz lubelskim. Konkurs został ogłoszony w listopadzie 2017 roku i miał na celu propagowanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju.

Zaproszone do udziału szkoły miały przygotować program edukacji ekologicznej oraz zrealizować go w semestrze wiosennym 2018 roku. Program miał uwzględniać elementy zrównoważonego życia w domu, wykorzystania energii odnawialnej, zagospodarowania odpadów, troski o środowisko oraz zaangażowanie społeczności lokalnej.
- Cieszymy się, że szkoły okazały tak duże zainteresowanie tematami ekologicznymi. W IKEA chcemy wywierać pozytywny wpływ na społeczności i środowisko, w otoczeniu których bezpośrednio działamy. Chcemy pokazać, że odnawialne źródła energii są w zasięgu ręki i dostępne dla wielu. Fotowoltaika w szkołach pomoże nie tylko zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd, ale także ma znaczenie edukacyjne dla dzieci, demonstrując jak produkować energię i przy tym nie szkodzić planecie – mówi Mariusz Podgórski, Kierownik ds. Energii i Klimatu IKEA Retail w Polsce.

20 września odbyło się uroczyste otwarcie instalacji w Zespole Szkół w Bukowsku, a 21 września w Zespole Szkół Publicznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie oraz Szkole Podstawowej w Wietrznie. Prace instalacyjne trwały w okresie wakacyjnym, aby nie utrudniać szkołom działalności.

Zwycięskie szkoły otrzymały instalacje fotowoltaiczne od IKEA wraz z montażem na dachu szkoły, przygotowaniem do podpięcia do sieci i długoletnią gwarancją – wartość każdej z nagród to ponad 40 tys. złotych. Dzięki temu placówki będą produkować czystą zieloną energię na własne potrzeby jednocześnie oszczędzając na rachunkach za prąd.
Instalacje fotowoltaiczne na dachu szkół w Bukowsku, Rymanowie oraz Wietrznie, posiadają moc 6,44kWp typu sieciowego. Oparte są o moduły monokrystaliczne oraz falownik trójfazowy. W zestaw jest włączony także miernik zużycia oraz produkcji energii elektrycznej.

Laureaci konkursu „Najlepsza szkoła pod słońcem”
1. „Ekologicznie, zdrowo i wesoło…”, Szkoła Podstawowa w Wietrznie, województwo podkarpackie
Zgłoszony program miał na celu nauczenie dzieci i młodzieży ekologicznego zachowania się w domu, w szkole i na podwórku. Realizowany był poprzez różnorodne kreatywne zajęcia dla dzieci, zaangażowanie lokalnych społeczności, czy wycieczkę na farmę wiatrową w Łękach Dukielskich oraz „Marsz przyjaciół Ziemi” ulicami Wietrzna.
2. "My i przyroda to jedność", Szkoła Podstawowa im. Obrońców Tobruku w Tomicach, województwo wielkopolskie
Projekt "My i przyroda to jedność" miał na celu kształtowanie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Uczniowie zapoznali się z pojęciem zrównoważonego rozwoju, a następnie dowiedzieli się jak wdrażać jego zasady na co dzień, m.in. korzystając z odnawialnych źródeł energii.
3. „Ziemia NAS potrzebuje”, Szkoła Podstawowa im. Józefa Niećko w Rudnie, województwo lubelskie
„Ziemia NAS potrzebuje” to projekt, który miał na celu przekonanie społeczności lokalnej, że małe zmiany mogą mieć realny wpływ na naszą planetę, bycie świadomym konsumentem nie jest trudne, a za sprawą prostych czynności możemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym.
4. „Eko-Rymanów”, Zespół Szkół Publicznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Rymanowie, województwo podkarpackie
Inicjatywa „Eko-Rymanów” propagowała postawy proekologiczne wśród młodzieży. Młodzież przeprowadziła m.in. ankietę świadomości społeczności lokalnej odnośnie do stanu środowiska i zachowań proekologicznych.
5. ,,Myślimy globalnie – działamy lokalnie”, Szkoła Podstawowa w Charłupi Wielkiej, województwo łódzkie
„Myślimy globalnie – działamy lokalnie” to program mający na celu kształtowanie postawy odpowiedzialności za przyrodę u młodych ludzi. Uczniowie m.in. wzięli udział w zajęciach: “Energia drzemiąca w naturze”, „My dla przyszłości. Idea zrównoważonego rozwoju” czy „Odnawialne źródła energii – zielona przyszłość Ziemi”
6. „Z przyrodą za pan brat, Bukowsko chroni świat”, Zespół szkół w Bukowsku, województwo podkarpackie
Program „Z przyrodą za pan brat, Bukowsko chroni świat” propagował odpowiedzialność za obecny i przyszły stan środowiska, dostrzeganie zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji środowiska i uświadomienie potrzeby jego ochrony. Uczniowie razem z nauczycielami obchodzili „Dzień bez samochodu”, przyjeżdżając do szkoły na rowerze, uczestniczyli w warsztatach poświęconych ochronie dzikich zwierząt i przeprowadzili mini kampanię „Czy smog jest groźny jak smok?”.

Odnawialne źródła energii w IKEA
IKEA inwestuje na świecie w technologie fotowoltaiczne od 20 lat. Już w 1997 roku w Älmhult w Szwecji IKEA zainstalowała na elewacji i na dachu swojego sklepu panele fotowoltaiczne. Była to pierwsza i największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii. Obecnie IKEA posiada 730 tysięcy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach swoich sklepów i fabryk na całym świecie.
Oprócz instalacji fotowoltaicznych, Grupa IKEA inwestuje także w farmy wiatrowe. W samej Polsce posiada ich sześć. Produkowana przez nie energia umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 000 ton, co jest równoznaczne z wycofaniem ponad 150 000 samochodów z dróg. Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii, Grupa IKEA w Polsce produkuje obecnie więcej energii niż zużywają jej sklepy, biura, centra handlowe i dystrybucyjne.

Realizując globalną strategię zrównoważonego rozwoju People & Planet Positive, IKEA inspiruje do bardziej zrównoważonego życia także swoich klientów. Od 2017 roku w ofercie IKEA w Polsce są dostępne kompleksowe instalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych. Jest to przystępne cenowo rozwiązanie, dzięki któremu każdy właściciel domu może posiadać własne źródło czystej i taniej energii na dachu. Korzystając z odnawialnych źródeł energii w swoim domu, konsument staje się prosumentem, czyli nie tylko konsumuje ale i produkuje energię elektryczną na własne potrzeby, jednocześnie oszczędzając na rachunkach za prąd. Więcej na stronie IKEA.pl/energia.

O IKEA
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive. Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziesięć sklepów (w drugiej połowie br. otworzy jedenasty w centrum handlowym Blue City) i zarządza pięcioma centrami handlowymi poprzez IKEA Centres Polska. Zlokalizowane w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatruje 23 sklepy IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy IKEA w Polsce należy również sześć farm wiatrowych, które zapewniają jej niezależność energetyczną. W roku finansowym 2017 ponad 28 mln osób odwiedziło sklepy IKEA, a stronawww.IKEA.pl odnotowała ok. 91 mln wizyt.

red., fot. IKEA, Krosno112.pl


 

Partnerzy portalu: