.

POLECAMY: 40. Krośnieńskie Spotkania Teatralne

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na jubileuszowe 40. Krośnieńskie Spotkania Teatralne. Jedne z najstarszych w Polsce, ciągle atrakcyjne dla publiczności, mogące się poszczycić prawdziwą aleją gwiazd. Nie zabraknie ich oczywiście w tegorocznej jubileuszowej edycji. A pogram został tak ułożony, aby na krośnieńskiej scenie pojawili się artyści i teatry, z którymi współpracujemy od lat i wielokrotnie mieliśmy okazję ich oklaskiwać.

Spotkania rozpoczną się z najmłodszymi widzami, Baltazarem Gąbką i krakowskim Teatrem Groteska 4 listopada. Porwanie Baltazara Gąbki to awanturnicza historia detektywistyczna pełna grozy i humoru. Tajemnicze zniknięcie wielkiego naukowca i bliżej niezidentyfikowane porwanie poprowadzą widzów ku wielkiej wyprawie w nieznane. Przedstawienie stanowić będzie wyśmienitą rozrywką dla młodych widzów, którzy dadzą się porwać niezwykłemu rytmowi widowiska. Poruszone w spektaklu, wciąż aktualne, zagadnienia dostarczą wielu powodów do refleksji widzom dorosłym.

Przed spektaklem, o godzinie 15.00, zapraszamy do Galerii Grafiki RCKP na wernisaż wystawy prac graficznych powstałych podczas polsko-słowackich warsztatów IV SPOTKANIA Z GRAFIKĄ POGRANICZA, których tematem był TEATR/DIVADLO.

Pozostaniemy przy klasyce teatru również dla widzów dorosłych, i 8 listopada zapraszamy na „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jerzego Stuhra. Akcja tragifarsy Gabrieli rozpoczyna się w Wigilię Bożego Narodzenia, kończy zaś pierwszego dnia kolejnego roku. Mąż i żona, żyjący wprawdzie w jednym domu, ale zupełnie osobno, próbują każde na swój sposób i zgodnie ze swoimi przekonaniami ułożyć swoje życie. Opowieść o typowym trójkącie małżeńskim należy do jednego z najbardziej znanych utworów Zapolskiej. Została wystawiona po raz pierwszy we Lwowie w 1907 roku i do tej pory doczekała się blisko 100 inscenizacji. Na scenie zobaczymy reżysera, Sonię Bohosiewicz, Izę Kunę, Renatę Dancewicz, Antoniego Pawlickiego, Julię Rosę, Krystynę Froelich i Wojciecha Chorążego. Na szczególną uwagę zasługują również wysmakowane kostiumy, dzieło Zofii de Ines, której pomysły podziwialiśmy na Spotkaniach w spektaklu „Diabeł w purpurze”.

Jerzy Stuhr zostaje z nami i 9 listopada przypomnimy „Kontrabasistę” Patricka Süskinda. Jerzy Stuhr gra „Kontrabasistę” od... 1985 roku. Zagrał ten monodram w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Włoszech, w sumie ponad kilkaset razy. Zawsze przy wypełnionej po brzegi sali. Również na Krośnieńskich Spotkaniach Teatralnych. „Kontrabasista” to gorzka, ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze. Ale nie tylko w orkiestrze, bo także w życiu. Spektakl to również monolog o rozpaczliwej samotności, którą bohater stara się wypełniać muzyką. Większość czasu spędza sam w domu, razem z kontrabasem, który w cieniu pokoju wygląda jak „stara, gruba baba”. To właśnie ten instrument bohater obwinia o wszystkie niepowodzenia w swoim życiu. Przez niego jest niedocenionym artystą, nie wyszło mu życie prywatne i erotyczne...

Nasza kolejna propozycja, na 13 listopada, to suma kilku spraw. Po pierwsze „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” znakomicie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Po drugie staramy się w czasie Spotkań pokazywać również spektakle muzyczne. Po trzecie w obsadzie przedstawienia jest wychowanek krośnieńskich teatrów amatorskich, a teraz zawodowiec, co się zowie - Alan Bochnak. Wodewil z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, wystawiono po raz pierwszy w niedzielę 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Uważany jest za pierwszą operę narodową. Dzięki Schillerowi, i jego aranżacji, utwór powrócił na stałe do repertuaru polskiej opery narodowej.

Spektakl „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” Teatr Maska przygotował z myślą o najmłodszych widzach. Twórcy przyglądają się zachwytowi, z jakim św. Franciszek odbierał świat, i jego wdzięczności za każde, najmniejsze nawet stworzenie. Podkreślają, że wiara, radość życia, chęć niesienia pomocy i dzielenia się swoim szczęściem, to cechy które warto rozwijać. Warto także odnaleźć w sobie dziecięcą gotowość do zachwycenia się najzwyklejszymi sprawami i rozwijać wrażliwość, z jaką wszyscy powinniśmy kroczyć przez życie. Po spektaklu zapraszamy na godzinne warsztaty teatralne, które poprowadzą artyści Teatru Maska. Przedstawienie i towarzyszące mu warsztaty teatralne są naszą propozycją dla przedszkoli i szkół w programie SZTUKA. OBECNY! To 15 listopada.

Następny dzień Krośnieńskich Spotkań Teatralnych spędzimy z warszawską Akademią Teatralną i Instytutem Teatralnym. Studenci AT pokażą dwa spektakle - „Dzieło” i „Wzgórza jak białe słonie”. „Dzieło” to obraz procesu twórczego podniesiony do drugiej potęgi. Na oczach widza aktorska poza topnieje, odsłaniając pokłady wrażliwości, co z kolei stanowi sceniczne przepracowanie sytuacji pracy nad spektaklem. Przeniesiona na scenę, a opublikowana w 1927 roku opowieść Ernesta Hemingwaya „Wzgórza jak białe słonie” to góra lodowa rozmów; to znaczy, że znajduje się pod powierzchnią dialogu między amerykańskim mężczyzną i dziewczyną o imieniu Jig. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być prostą, czasami napięta rozmowa między parą, która czeka na pociąg do Madrytu. Ta historia analizuje tematy wyborów, awarii w komunikacji i ról.
Nasza młodzież będzie miała unikalną okazję udziału w warsztatach teatralnych, które poprowadzi dziekan Wydziału Aktorskiego AT Marcin Perchuć.

A jakby tego było mało, to o 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy finalistów i laureatów III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Na jubileuszowych Spotkaniach oczywiście nie może zabraknąć Bagateli i spektaklu, który pobił wszelkie rekordy frekwencji i popularności, i z pewnością decybeli salw śmiechu. Ponownie, z radością, zapraszamy na „Szalone nożyczki”. Czterech podejrzanych, dwóch policjantów, narzędzie zbrodni i cała widownia świadków! Niezwykła komedia kryminalna z niespodzianką rozgrywająca się w wyjątkowym krakowskim salonie fryzjerskim, nad którym mieszka upiorna pianistka, a właściwie mieszkała… To 22 listopada.
Na zakończenie Spotkań (24 listopada) sztuka będąca „typową angielską komedią romantyczną z elementami angielskiego, niepokornego humoru”. Pojawiają się w niej również smutne historie, ale tylko po to, żeby były impulsem do zmiany. Bohaterowie są po przejściach - jedna z postaci po ciężkim rozwodzie, a druga w okresie żałoby po śmierci żony. Spotykają się w ciucholandzie, czyli miejscu, w którym rzeczy otrzymują drugą szansę. Ci ludzie też dostają od losu drugą szansę, co daje im nadzieję. „Mała rzecz a cieszy” jest więc przede wszystkim opowieścią o miłości, pełną pozytywnego myślenia o świecie.

Szczegóły znajdziecie na stronie: http://www.rckp.krosno.pl/

red. Małgorzata Baranowska - Mika

 

Partnerzy portalu: