Shell Eco-Marathon w Londynie dobiegł końca. "Piła" ze świetnymi wynikami

fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

Na 51 drużyn studenci Rotor PWSZ Krosno zajęli 19. miejsce podczas międzynarodowych zawodów Shell Eco-Marathon, które odbyły między 5 a 7 lipca w Londynie.

Dzisiaj (13.07) odbyła się konferencja prasowa Shell Eco-Marathon Rotor PWSZ Krosno. Drużyna ROTOR PWSZ Krosno już po raz trzeci startowała w zawodach Shell Eco-marathon. Na jednym litrze paliwa, zbudowany przez nich bolid "Piła" przejechał aż 498km. W 2016 roku wynik wyniósł 133km, a rok później 306km.

Wśród pojazdów zasilanych etanolem "Piła" zajmuje 1. miejsce w Polsce i 4. w Europie.

Rywalizacja w corocznych zawodach polega na tym, aby przejechać długość toru z jak najmniejszym zużyciem paliwa. Uczestnicy mogą wystartować jedynie w samodzielnie zaprojektowanym i zbudowanym pojeździe.

- Po powrocie z ubiegłych zawodów z Londynu od razu zaczęliśmy pracę nad poprawą naszego sprzętu i największą satysfakcję dały nam pierwsze próbne jazdy na lotnisku bo patrząc na rezultaty już wiedzieliśmy, że wyniki na pewno będą lepsze i w takim utwierdzeniu jechaliśmy na tegoroczne zawody - mówi Krzysztof Ochałek z ekipy ROTOR, student mechaniki i budowy maszyn na PWSZ Krosno i dodaje, że atmosfera w teamie jest świetna, a podczas zawodów wszystkie drużyny nawzajem sobie pomagają.

W tym roku przy projekcie pracowało 35 studentów z Koła Naukowego ROTOR. Dokładnie analizowali każde elementy pojazdu, wykonywali badania, testy i sami projektowali podzespoły pojazdu, które produkowane były przez zaprzyjaźnione firmy. W tym roku studenci pozyskali do współpracy 18 lokalnych firm.

Zgodnie z regulaminem kierowca bolidu może ważyć 50kg lub więcej. Im mniejsza waga kierowca tym rezultaty bolidu są lepsze. Podczas tegorocznych zawodów bolidem kierowała Antonina Menet - studentka III roku zarządzania, drugim kierowcą była Agata Szymbara z II roku z kierunku górnictwo i geologia. Wszyscy podkreślają, że każda osoba z teamu i współpracująca przy projekcie przyczyniła się do tak wielkiego sukcesu. Gratulujemy i życzymy powodzenia za rok!

red. fot. Radosław Sowiński & Shell Eco-marathon Rotor PWSZ Krosno

 

Partnerzy portalu: