.

Nowe autobusy wyjadą na ulice Krosna i część sąsiednich gmin

fot. Volvo Bus Corporation fot. Volvo Bus Corporation

Miasto rozstrzygnęło (19.02) przetarg na dostawę nowych, niskoemisyjnych autobusów miejskich. W przetargu udział wzięły trzy firmy. Niskopodłogowe autobusy miejskie z napędem hybrydowym (spalinowo – elektrycznym) o długości 10,6 m i ilości 11 sztuk dostarczy Volvo Bus Corporation. Kolejne 8 sztuk niskopodłogowych autobusów o długości 10,5 m i napędzie spalinowym dostarczy AUTOSAN Sp. z o. o., natomiast 2 niskowejściowe autobusy klasy MINI o długości 7,6 m i napędzie spalinowym dostarczy firma MMI Sp. z o. o.

- Zakup nowych autobusów niewątpliwie wpłynie na zwiększenie komfortu podróżowania i niezawodności taboru. To również pierwszy krok do ograniczenia niskiej emisji powodowanej przez transport publiczny – mówi Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna.

Wszystkie autobusy spełniają rygorystyczne normy emisji spalin EURO 6. Wyposażone będą również w szereg udogodnień dla pasażerów, takich jak automatyczna klimatyzacja, system dynamicznej informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych oraz bezprzewodowy Internet.

- Autobusy wozić będą mieszkańców Miasta Krosna oraz mieszkańców Gmin wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno, które z Krosnem podpisały porozumienia w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach pasażerskich – wyjaśnia dr Tomasz Soliński, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna i Koordynator Zespołu ds. przygotowania i realizacji projektu.

Zakup niskoemisyjnych miejskich autobusów jest częścią dużego projektu pn.” Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 i realizowanego przez Miasto Krosno w partnerstwie z Gminami Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

- W ramach projektu wspólnie z Partnerami planujemy szereg działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności publicznego transportu zbiorowego, poprzez budowę i przebudowę infrastruktury publicznego transportu zbiorowego, m.in. zatok autobusowych, czy wiat przystankowych – mówi dr Tomasz Soliński Koordynator Zespołu ds. przygotowania i realizacji projektu.

– Cieszymy się, że kolejne polskie miasto zdecydowało się na pojazdy o napędzie hybrydowym,  a mieszkańcy Krosna już niedługo będą mogli jeździć nowoczesnymi i ekologicznymi autobusami. Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w ruchu miejskim - dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach zużywa mniej paliwa, emituje mniej zanieczyszczeń, jest cichy, a co za tym idzie – dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla - powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Autobusy hybrydowe Volvo trafią do Krosna z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie produkowane są seryjnie od 2010 roku. W Polsce hybrydy Volvo jeżdżą we Wrocławiu, Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie. W sumie Volvo sprzedało do tej pory ponad 
2 tys. Autobusów hybrydowych operatorom transportu publicznego w ponad dwudziestu krajach.

Bezpieczeństwo pasażerów zapewni system monitoringu wewnątrz i na zewnątrz pojazdów, a także na przystankach autobusowych w wybranych lokalizacjach na terenie miasta.

- Pierwsze autobusy trafią do Krosna do końca sierpnia, a ostatnia dostawa planowana jest na początek października bieżącego roku – wyjaśnia Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna.

Flota MKS Krosno Sp. z o.o. liczy obecnie ponad 40 autobusów. Część z nich ma już ponad 30 lat, niektóre jeszcze posiadają wysoką podłogę. Nowe pojazdy zastąpią najstarsze autobusy, które wycofane zostaną z eksploatacji.

red.

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

1 komentarz

 

BRUNCH 25 03

WEBbaner280x400px2

mechanik 2018

BANER

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

Plakat Targi pracy 2018 PWSZ OHP

wiktoria 1

Wasze komentarze