.

Podniebna podróż samolotem marzeń. Spotkanie z pilotem PLL LOT

fot. GOK w Korczynie fot. GOK w Korczynie

W poniedziałek 12 stycznia br. w Dworze Szeptyckich w Korczynie miało miejsce spotkanie z Andrzejem Tomkowiczem – pilotem, który lata na dreamlinerach, najnowocześniejszych maszynach w polskiej flocie PLL LOT – człowiekiem „stąd”, naszym krajanem pochodzącym z Czarnorzek.

Początki przygody
Kapitan spotkanie rozpoczął od przytoczenia cytatu, który przypisuje się autorstwu Leonardo da Vinci: „Kiedy raz skosztujesz lotu, będziesz na zawsze chodził po Ziemi z oczami zwróconymi ku niebu, bo tam byłeś i zawsze będziesz pragnął powrócić”, ta sentencja bowiem towarzyszyła mu od początku przygody z lataniem. Przygody życia, która trwa do dziś a rozpoczęła się w wieku 16 lat, wówczas jako młody chłopak zapisał się do aeroklubu mającego swą siedzibę na krośnieńskim lotnisku. Panującą tam atmosferę i pracę z ludźmi Tomkowicz wspomina z rozrzewnieniem. – Zacząłem od skakania na spadochronach, z tego okresu pamiętam ś.p. Stefana Chmurę, szefa sekcji spadochronowej, który był niesamowitym człowiekiem, wszystkich traktował po ojcowsku. Po dwóch latach latałem już na szybowcach a po kolejnych dwóch przesiadłem się na samoloty. Gdy miałem wylatane 40 godzin to wystartowałem w Mistrzostwach Polski Juniorów w Radomiu i tak się udało, że wygrałem – to było w 1980 roku. Wspominam te czasy z nostalgią, bo dużo się działo – lotnisko w Krośnie wtedy żyło, tętniło, pamiętam jak wtedy wychodziło na poranne loty 74 samoloty na trzech lotniskach - w Moderówce, Iwoniczu i Krośnie.
W czasach młodości los rzucił go do Rybnika, gdzie przez siedem lat pracował na kopalni, życie wówczas nie było łatwe, o drugiej w nocy pobudka do pracy, która kończyła się około dziewiątej rano, potem do głosu dochodziła pasja – latanie, na sen zostawało już niewiele czasu. Wówczas szkolił się w akrobacjach samolotowych, był w kadrze narodowej, jeździł na Mistrzostwa Polski i zdobywał nagrody. Do jego najważniejszych osiągnięć należą też: wicemistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej (Bielsko Biała, 1987 r.) oraz wicemistrzostwo europy w akrobacji szybowcowej (Rieti, Włochy, 1994 r.). – W tej chwili minęło już 42 lata od czasu, gdy zacząłem się bawić w lotnictwo – podsumowuje krótko.

Doświadczenie zawodowe
Czas pracy w LOT przepada na rok 1995, wówczas odbył się pierwszy wolny, postkomunistyczny nabór pilotów do polskiej floty, egzaminy trwały trzy dni, było trzystu kandydatów, przyjęto piętnastu, Tomkowicz dostał się z piątym wynikiem, natomiast wyszkolił się jako pierwszy. – Pracuję już w LOT przeszło dwadzieścia lat, zanim jednak to się stało, latałem jako pilot w wielu miejscach na świecie, bo w Polsce nie było dla mnie pracy, miedzy innymi na Bałkanach, w Jugosławii, w Boliwii na kontrakcie. Boliwia jest niesamowita, jest tam lotnisko La Paz, jedno z najwyżej położonych lotnisk na świecie, znajduje się na wysokości 4 150 m n.p.m. i posiada pas o długości pięciu kilometrów, robiliśmy tam loty testowo-pokazowe i zdarzało się nie raz wylądować na jednym silniku. Kolejna praca w Afryce, w Zairze – lotnisko nie było betonowe tylko na piasku, więc w porze deszczowej nie było łatwo. Praca poza granicami kraju dała mi duże doświadczenie – wspomina.

Samolot marzeń
Dreamliner to najnowocześniejszy samolot pasażerski na świecie, liniowiec marzeń. Rozwija prędkość maksymalną 954 km/h a jego zasięg to 14 800 km bez międzylądowań, za sterami tego samolotu od kilku lat zasiada kapitan Andrzej Tomkowicz. – Żeby wykonać lot przez Atlantyk w pracy muszę być około dwie godziny przed odlotem, by się jak najlepiej do niego przygotować, jest to tzw. briefing. Wówczas przegląda się całą dokumentacje lotu – analizuje się trasę, pogodę i w zależności od tego podejmuje decyzję ile zabieramy paliwa. Tych czynności jest bardzo wiele i wszystkie są równie ważne. Na to, by samolot mógł wystartować pracuje wiele ludzi, bo w tej pracy liczy się gra zespołowa. Ważne jest wszystko zarówno wiedza i doświadczenie, a także przestrzeganie wszelkich procedur oraz zaufanie do innych członków załogi. Gdy już wszystko jest dopięte na ostatni guzik, zapraszamy na pokład pasażerów no i lecimy… to już jest proste, bo nie ma nic trudnego w lataniu – skromnie i z uśmiechem kwituje kapitan.
Opowieściom na temat sytuacji jakie przydarzyły się panu Andrzejowi podczas pracy zawodowej nie było końca, wszyscy słuchali z zapartym tchem jak opowiadał o krajach, które przy okazji mógł odwiedzić, o ludziach nieba, których spotkał na swojej drodze, o samolotach i lataniu, które stały się pasją i sposobem na życie. I wreszcie o fascynujących lotach nad Grenlandią wśród chmur, gdzie ziemia łączy się z niebem a nad horyzontem można podziwiać przebijające się pierwsze promienie słońca, które spektakularnie oświetlają krzywiznę ziemi.

Pytania
Licznie zgromadzeni słuchacze chcąc dowiedzieć się więcej na temat tajników z dziedziny lotnictwa cywilnego, zadawali pytania. Oto niektóre z nich.
Czy pilot może zaprosić pasażera do kokpitu?Z Czarnorzek to zawsze można – odpowiada żartobliwie kapitan – mówię to oczywiście w kontekście Eweliny Marcisz, po którą niedługo lecę, gdy zakończy starty w zimowych igrzyskach olimpijskich. Odpowiadając dalej na pytanie, to drzwi do kokpitu mamy pancerne i są zainstalowane na nich kamery, więc widzimy kto wchodzi, mamy również umówione ze stewardesami hasło na dany lot dotyczące zagrożenia. W zasadzie to kapitan decyduje o wszystkim, on jest odpowiedzialny za lot, decyduje również o tym czy może daną osobę wpuścić do kokpitu. Wracając do Eweliny, jak się zgodzi to na pewno będzie zaproszona.
Czy pana córka lata razem z panem?Nie, córka jest stewardesą i lata w Czeskiej linii lotniczej, jest szefową pokładu – krótko odpowiada kapitan.
Pańska kariera zaczynała się na krośnieńskim lotnisku i na pewno pan śledzi poczynania władz, jaka jest pańska opinia, czy rozbudowa tego lotniska to jest dobry kierunek rozwoju? Odpowiem tak, w naszym kraju lotnictwo nie rozwija się imponująco, na palcach dwóch rąk można policzyć lotniska w Polsce, w porównaniu z Francją czy Niemcami jesteśmy w tyle. Każdy krok na przód jest ważny, dlatego uważam, że lotnisko w Krośnie jest potrzebne – podsumowuje pan Andrzej.
Mam pytanie na temat łączności, czy pilot samolotu pasażerskiego ma możliwość wyłączania podczas lotu transpondera?Możliwość taka istnieje, ale rzadko się to zdarza. Podczas jednego z lotów nad Atlantykiem pilot wyłączył transponder, ponieważ chciał minimalnie zmienić tor lotu, by móc wykonać z bliska zdjęcie innego samolotu, ale radiooperatorzy wyłapali ten manewr i nakazali, by każdy kolejny meldunek o pozycji samolotu zgłaszać ustnie – odpowiada kapitan.
Czy w kabinie piloci mogą przechowywać broń?Broni nie ma, ale jest topór – pada odpowiedź, co u słuchających wywołuje salwy śmiechu – poważnie mówię, topór jest potrzebny w razie zakleszczenia lub katastrofy, by ewentualnie rozłupać część poszycia i móc ratować ludzi, takie są przepisy.
Pytań i odpowiedzi było znacznie więcej i w zasadzie spotkanie z pilotem samolotu marzeń mogłoby się przeciągnąć do późnych godzin wieczornych, bo bardzo wiele ciekawostek i anegdot ze swojego życia pilota miał w zanadrzu kapitan Andrzej Tomkowicz i myślę, że mógłby o swoim fascynującym zawodzie i pasji opowiadać bardzo długo.

red. Magdalena Niemczyk, fot. GOK w Korczynie

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

1 komentarz

  • XYZ :-)

    napisane przez XYZ :-)

    środa, 14 luty 2018 14:49

    Świetny pilot, ponadto wspaniały, skromny i uroczy człowiek.

 

BRUNCH 25 03

WEBbaner280x400px2

mechanik 2018

BANER

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

Plakat Targi pracy 2018 PWSZ OHP

wiktoria 1

Wasze komentarze