Symulatory naśladujące pacjenta dla studentów pielęgniarstwa PWSZ Krosno

fot. PWSZ Krosno fot. PWSZ Krosno

Potrafią wiernie naśladować człowieka i jego parametry, między innymi mogą realistycznie kaszleć, wymiotować sztuczną treścią pokarmową, krwawić sztuczną krwią, pocić się, czy też zmienić szerokość źrenicy oka pod wpływem działania światła. Takie nowe symulatory trafią niebawem do krośnieńskiej PWSZ i będą służyć studentom pielęgniarstwa.

Zakład Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie uzyskał dofinansowanie ze środków UE, w ramach którego utworzenie zostanie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej.

Symulacja medyczna to nowy dział w edukacji medycznej wykorzystujący wirtualnie kreowaną rzeczywistość i technologie teleinformatyczne w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w maksymalnie zbliżonych do realistycznych warunkach. Edukacja studentów za pomocą nowego narzędzia jakim jest symulator wysokiej wierności i symulacja medyczna pozwoli kształcącym się na kierunku pielęgniarstwo na praktyczne wykonanie procedur inwazyjnych z możliwością popełniania błędów i ukazywania ich konsekwencji w warunkach symulowanych. Stymulatory wiernie odzwierciedlają ludzkie ciało i zachowują się jak prawdziwy pacjent. Nauczyciel będzie mógł konstruować różne scenariusze np.: pacjent z krwawieniem podpajęczynówkowym, pacjent z kwasicą ketonową w przebiegu cukrzycy, pacjent z tamponadą serca, które będą uczyć studenta poprawnego działania.

Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej planowane jest na październik 2018, tak aby przyjęci kandydaci na studia rozpoczęli kształcenie w nowo wyremontowanych i wyposażonych laboratoriach symulacji - informuje dr n. med. Renata Rabiasz z PWSZ.

Nauczanie metodą symulacji medycznej daje możliwość lepszego przygotowania studentów kierunku pielęgniarstwo do wykonywania zawodu pielęgniarki/ pielęgniarza, poprzez ciągłe powtarzanie praktycznych umiejętności oraz ich ocenę i analizę, a to wyraźnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pacjenta. 

Wysokość dofinansowania dla PWSZ wynosi 2 437 232,14 zł.  W ramach projektu zakupione zostanie wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, opracowany podręcznika z zakresu symulacji medycznej, odbędzie się sympozjum w zakresie symulacji medycznej oraz wdrożony zostanie programu standaryzowanych pacjentów.

red., PWSZ

 

Partnerzy portalu: