.

KROSNO: Europejski Dzień Kina Artystycznego w artKinie

fot. EDKA fot. EDKA

15 października w całej Europie odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Krośnieńskie artKino również organizuje spektakle z okazji wydarzenia.

Organizatorem wydarzenia na kontynencie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas, natomiast w Polsce- Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działający przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ambasadorami Dnia są Ruben Östlund i Laurent Cantet, których premierowe filmy „The Square” i „The Workshop” triumfowały na tegorocznych festiwalach filmowych.  Wydarzenia w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego odbędą się w 50 kinach w całej Polsce.

Celem Europejskiego Dnia Kina Artystycznego jest udowodnienie, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i odgrywają dużą rolę w życiu społecznym. - Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Chcemy również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne - informują organizatorzy wydarzenia.

Kina bardzo wpływają na życie społeczeństwa w dzisiejszym świecie. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Kina arthouse’owe odgrywają kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów. Co roku odwiedza je ponad 100 milionów osób. Natomiast kina studyjne i lokalne w Polsce sięgają ponad 200 podmiotów na terenie całego kraju, a w 2016 r. ich widownia przekroczyła 10 milionów widzów.

Krosno w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego dla młodszych widzów przedstawi norweską animację „O czym szumi las”, a dla starszych widzów polską produkcję „Dwie korony” oraz irlandzki romans „Maudie”.

edka

red. Natalia Paradysz

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

LAKAR right

medycyna estet

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

OSP NA ALARM

wiktoria 1

Wasze komentarze