KROSNO: Europejski Dzień Kina Artystycznego w artKinie

fot. EDKA fot. EDKA

15 października w całej Europie odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Krośnieńskie artKino również organizuje spektakle z okazji wydarzenia.

Organizatorem wydarzenia na kontynencie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas, natomiast w Polsce- Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działający przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ambasadorami Dnia są Ruben Östlund i Laurent Cantet, których premierowe filmy „The Square” i „The Workshop” triumfowały na tegorocznych festiwalach filmowych.  Wydarzenia w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego odbędą się w 50 kinach w całej Polsce.

Celem Europejskiego Dnia Kina Artystycznego jest udowodnienie, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i odgrywają dużą rolę w życiu społecznym. - Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Chcemy również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne - informują organizatorzy wydarzenia.

Kina bardzo wpływają na życie społeczeństwa w dzisiejszym świecie. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Kina arthouse’owe odgrywają kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów. Co roku odwiedza je ponad 100 milionów osób. Natomiast kina studyjne i lokalne w Polsce sięgają ponad 200 podmiotów na terenie całego kraju, a w 2016 r. ich widownia przekroczyła 10 milionów widzów.

Krosno w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego dla młodszych widzów przedstawi norweską animację „O czym szumi las”, a dla starszych widzów polską produkcję „Dwie korony” oraz irlandzki romans „Maudie”.

edka

red. Natalia Paradysz