Afrykański pomór świń przy granicy z Polską. Wydano komunikat

fot. pixabay fot. pixabay

Wojewoda Podkarpacki, informuje że w dniu 29 września 2017 r., Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów poinformowała oficjalnym pismem Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzonym ognisku Afrykańskiego pomoru świń. Choroba wystąpiła u świń w gospodarstwie w miejscowości Grąziowa w rejonie starosamborskim obwodu lwowskiego.

Mając na uwadze fakt  wystąpienia ogniska choroby w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Rzeczypospolitej Polskiej (odległość około  4.5  km od granicy RP) podjęto środki mające na celu przeciwdziałanie jej przeniesieniu. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych wydał rozporządzenie w którym wyznaczono obszar zagrożony wystąpieniem Afrykańskiego pomoru świń. Obszar ten obejmuje miejscowości trzech gmin powiatu bieszczadzkiego: Czarna, Lutowiska i Ustrzyki Dolne.

 

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie, dziki oraz ich krzyżówki (świniodziki). Choroba ta nie przenosi się na człowieka.   Powoduje ona wysoką śmiertelność i masowe zachorowania zwierząt gatunków podatnych, które  w  szybkim  czasie  mogą  osiągnąć  rozmiary  epidemii i spowodować  poważne konsekwencje finansowe związane ze zwalczaniem choroby oraz restrykcjami w handlu i obrocie zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, wypłatą odszkodowań, kosztami jej zwalczania, a przede wszystkim wstrzymaniem obrotu i eksportu świń oraz produktów pochodzących od świń oraz dzików. Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt choroba ta  podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania na terenie kraju.

Ponadto w celu umożliwienia szybkiej reakcji służb weterynaryjnych na ewentualne wystąpienie choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu prosimy o zgłaszanie znalezionych padłych dzików oraz masowego zachorowania świń do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz, prezydent miasta).

W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy występujące u świń:

 • wysoka temperatura 41 - 42  °C;
 • spadek apetytu i aktywności świń;
 • wybroczyny na uszach, brzuchu i bokach ciała świń;
 • duże upadki świń;

Pamiętać też należy o zasadach bioasekuracji:

 • kupowanie świń wyłącznie z pewnego źródła,
 • utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
 • stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
 • wykładanie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Bezwzględne przestrzeganie bioasekuracji przyczyni się do ochrony gospodarstw przed tą chorobą, a w razie jej wystąpienia, umożliwi otrzymanie odszkodowań rekompensujących straty.

 

Małgorzata Waksmundzka-Szarek

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

1 komentarz

 • Wirusolog

  napisane przez Wirusolog

  piątek, 06 październik 2017 14:30

  To pewnie zgnilec amerykański.depopulacji ciąg dalszy.

 

Polecamy

uroczysko

SZUKASZ PRACY

ratujemy dajemy 2018

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

Wasze komentarze