Niebezpieczny sezon grzewczy trwa. Obudź czujność zanim będzie za późno

fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl

Ostatnie dni przyniosły kolejne zdarzenia związane z sezonem grzewczym. Paliła się kotłownia, sadza w dwóch kominach, a tlenek węgla zagroził mieszkańcom domu. Według prognoz, w ciągu najbliższych nocy mają być większe spadki temperatur, co może spowodować sprzyjające warunki do powstania dramatycznych zdarzeń.

W tym sezonie grzewczym strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie odnotowali 41 pożary sadzy w kominach, 4 pożary w kotłowniach i 16 potwierdzonych zdarzeń, gdzie nasze urządzenia pomiarowe wykryły tlenek węgla. Po raz kolejny ku przestrodze podajemy informacje o zaistniałych ostatnio zdarzeniach.

16 lutego 2018 r.  w godzinach wieczornych, w jednym z budynków mieszkalnych na terenie gm. Dukla, w pomieszczeniu kotłowni, doszło do zapalenia się składowanego opału oraz kartonów. Szybkie zauważenie powstałego pożaru oraz sprawnie przeprowadzona akcja gaśnicza ograniczyła powstanie strat. Gdyby pożar powstał w godzinach nocnych, a mieszkańcy spali, scenariusz zdarzenia na pewno byłby bardziej dramatyczny. O tym zdarzeniu informowaliśmy tutaj: Kliknij.
Zachowanie porządku w kotłowni i odpowiednich odległości materiału palnego od pieca, prawidłowości obsługi pieca przy rozpalaniu, czy dokładaniu kolejnej partii opału, nie wpuszczanie dzieci do tego pomieszczenia, zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo korzystania z urządzeń grzewczych na paliwo stałe.

Tego samego dnia w godzinach nocnych, w budynku mieszkalnym na terenie gm. Krościenko Wyżne, w wyniku eksploatacji kominka, doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie spalinowym. W wyniku zaistniałego pożaru doszło do licznych pęknięć, a przez to nieszczelności, dyskwalifikujących komin z dalszego użytkowania. Ponadto strażacy w celu zlikwidowania pożaru, jak i sprawdzenia jego możliwości rozprzestrzeniania, musieli rozebrać konstrukcję kominka. Zachowanie porządku w kotłowni i odpowiednich odległości materiału palnego od pieca, prawidłowości obsługi pieca przy rozpalaniu, czy dokładaniu kolejnej partii opału, nie wpuszczanie dzieci do tego pomieszczenia, zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo korzystania z urządzeń grzewczych na paliwo stałe.

Do kolejnego pożaru sadzy w kominie doszło dzisiaj tj. 20 lutego, po godzinie 15. w Korczynie przy ul. Dobrej. Na miejscu interweniowali zastępy straży pożarnej z JRG Krosno oraz OSP KSRG Korczyna.

Zwróć uwagę na stan przewodu kominowego. Według naszych statystyk, w co 3 wyjeździe do pożaru sadzy w kominie, stwierdzamy jego uszkodzenie, dyskwalifikujące komin z dalszego użycia, tj. niemożliwości ogrzewania budynku w dotychczasowy sposób. Dalsze jego używanie wiąże się z bardzo dużym prawdopodobieństwem zatrucia tlenkiem węgla, czy powstaniem pożaru. Co 6 wyjazd do pożaru sadzy w kominie, jest wyjazdem do pożaru nie tylko sadzy w kominie, ale i również pożaru na strychu, konstrukcji dachu, czy w pomieszczeniach użytkowych. Dlatego nie można mówić, że jak się komin zapali to przyjadą strażacy i komin ugaszą, a potem wyczyszczą, gdyż konsekwencje takiego biernego czekania, przynoszą bardzo kosztowne, a zdarza się, że i tragiczne skutki - mówi bryg. Mariusz Kozak z KM PSP w Krośnie.

"Czad i ogień. Obudź czujność" Cały czas trwa II edycja kampanii społecznej "Czad i ogień. Obudź czujność", w ramach której strażacy z PSP i OSP prowadzą działalność informacyjną. Można posłuchać ciekawej i pouczającej prelekcji z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej podczas zebrań wiejskich czy podczas wywiadówek szkolnych, tak jak np. odbyło sie to w Zespole Szkół w Rymanowie. Zapraszamy do skorzystania z tej formy przekazu, gdzie w ciągu 20 minut można  zapoznać się z zagrożeniami i sposobami im zapobiegania. Zaproszenie strażaków na prelekcję można kierować na sekretariat Komendy Miejskiej PSP w Krośnie.

red. bryg. Mariusz Kozak, naczelnik wydziału operacyjno-rozpoznawczego KM PSP w Krośnie

 

Partnerzy portalu: