.

Niebezpieczny sezon grzewczy trwa. Obudź czujność zanim będzie za późno

fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl

Ostatnie dni przyniosły kolejne zdarzenia związane z sezonem grzewczym. Paliła się kotłownia, sadza w dwóch kominach, a tlenek węgla zagroził mieszkańcom domu. Według prognoz, w ciągu najbliższych nocy mają być większe spadki temperatur, co może spowodować sprzyjające warunki do powstania dramatycznych zdarzeń.

W tym sezonie grzewczym strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie odnotowali 41 pożary sadzy w kominach, 4 pożary w kotłowniach i 16 potwierdzonych zdarzeń, gdzie nasze urządzenia pomiarowe wykryły tlenek węgla. Po raz kolejny ku przestrodze podajemy informacje o zaistniałych ostatnio zdarzeniach.

16 lutego 2018 r.  w godzinach wieczornych, w jednym z budynków mieszkalnych na terenie gm. Dukla, w pomieszczeniu kotłowni, doszło do zapalenia się składowanego opału oraz kartonów. Szybkie zauważenie powstałego pożaru oraz sprawnie przeprowadzona akcja gaśnicza ograniczyła powstanie strat. Gdyby pożar powstał w godzinach nocnych, a mieszkańcy spali, scenariusz zdarzenia na pewno byłby bardziej dramatyczny. O tym zdarzeniu informowaliśmy tutaj: Kliknij.
Zachowanie porządku w kotłowni i odpowiednich odległości materiału palnego od pieca, prawidłowości obsługi pieca przy rozpalaniu, czy dokładaniu kolejnej partii opału, nie wpuszczanie dzieci do tego pomieszczenia, zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo korzystania z urządzeń grzewczych na paliwo stałe.

Tego samego dnia w godzinach nocnych, w budynku mieszkalnym na terenie gm. Krościenko Wyżne, w wyniku eksploatacji kominka, doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie spalinowym. W wyniku zaistniałego pożaru doszło do licznych pęknięć, a przez to nieszczelności, dyskwalifikujących komin z dalszego użytkowania. Ponadto strażacy w celu zlikwidowania pożaru, jak i sprawdzenia jego możliwości rozprzestrzeniania, musieli rozebrać konstrukcję kominka. Zachowanie porządku w kotłowni i odpowiednich odległości materiału palnego od pieca, prawidłowości obsługi pieca przy rozpalaniu, czy dokładaniu kolejnej partii opału, nie wpuszczanie dzieci do tego pomieszczenia, zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo korzystania z urządzeń grzewczych na paliwo stałe.

Do kolejnego pożaru sadzy w kominie doszło dzisiaj tj. 20 lutego, po godzinie 15. w Korczynie przy ul. Dobrej. Na miejscu interweniowali zastępy straży pożarnej z JRG Krosno oraz OSP KSRG Korczyna.

Zwróć uwagę na stan przewodu kominowego. Według naszych statystyk, w co 3 wyjeździe do pożaru sadzy w kominie, stwierdzamy jego uszkodzenie, dyskwalifikujące komin z dalszego użycia, tj. niemożliwości ogrzewania budynku w dotychczasowy sposób. Dalsze jego używanie wiąże się z bardzo dużym prawdopodobieństwem zatrucia tlenkiem węgla, czy powstaniem pożaru. Co 6 wyjazd do pożaru sadzy w kominie, jest wyjazdem do pożaru nie tylko sadzy w kominie, ale i również pożaru na strychu, konstrukcji dachu, czy w pomieszczeniach użytkowych. Dlatego nie można mówić, że jak się komin zapali to przyjadą strażacy i komin ugaszą, a potem wyczyszczą, gdyż konsekwencje takiego biernego czekania, przynoszą bardzo kosztowne, a zdarza się, że i tragiczne skutki - mówi bryg. Mariusz Kozak z KM PSP w Krośnie.

"Czad i ogień. Obudź czujność" Cały czas trwa II edycja kampanii społecznej "Czad i ogień. Obudź czujność", w ramach której strażacy z PSP i OSP prowadzą działalność informacyjną. Można posłuchać ciekawej i pouczającej prelekcji z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej podczas zebrań wiejskich czy podczas wywiadówek szkolnych, tak jak np. odbyło sie to w Zespole Szkół w Rymanowie. Zapraszamy do skorzystania z tej formy przekazu, gdzie w ciągu 20 minut można  zapoznać się z zagrożeniami i sposobami im zapobiegania. Zaproszenie strażaków na prelekcję można kierować na sekretariat Komendy Miejskiej PSP w Krośnie.

red. bryg. Mariusz Kozak, naczelnik wydziału operacyjno-rozpoznawczego KM PSP w Krośnie

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

 

BRUNCH 25 03

WEBbaner280x400px2

mechanik 2018

BANER

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

Plakat Targi pracy 2018 PWSZ OHP

wiktoria 1

Wasze komentarze