Wydrukuj tę stronę

Niepokojąca prognoza pogody. Nadciąga groźny wiatr

  • sobota, 09 grudzień 2017 20:08
fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Od piątku (8.12) dostajemy coraz więcej informacji od różnych służb meteorologicznych o niebezpiecznym wietrze, który pojawić się ma w rejonie Tatr, Beskidu Niskiego oraz Bieszczad w niedzielę. 

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin (od późnego popołudnia w niedzielę do godzin porannych we wtorek) w regionie prognozowane jest wystąpienie bardzo silnego wiatru fenowego. Prędkość wiatru na obszarach podgórskich może dochodzić do ok. 80-110 km/h, w Bieszczadach może przekraczać 130 km/h. Silny wiatr może zrywać dachy, powodować szkody w drzewostanie, uszkadzać linie energetyczne. Poinformowali nas Polscy Łowcy Burz - Skywarn Polska

Jeszcze bardziej niepokojące informacje ma dla mieszkańców naszego regionu Meteo Krosno: Kolejna aktualizacja modeli, zasugerowała właśnie, że na poniedziałek w okolicach godziny 15, we wschodniej części gminy Rymanów, tuż przy granicy z powiatem sanockim, maksymalne porywy wiatru mogą sięgać niemal 155km/h! To wręcz niebywała prędkość wiatru fenowego jak na tereny Beskidu Niskiego.

Emocje trochę studzi synoptyk KrosnoCity.pl, choć również wydał alert meteorologiczny: Od godzin wieczornych w niedzielę (10.12.2017), na obszarze powiatu krośnieńskiego przewiduje się występowanie okresami silnego i bardzo silnego, południowego wiatru, którego średnia prędkość osiągać będzie 50 km/h, a porywy 100 km/h. Najsilniejszy wiatr prognozowany jest od nocy z niedzieli na poniedziałek (10/11.12.2017) do pierwszej połowy wtorkowej doby. We wtorek (12.12.2017) po południu natomiast wiatr zacznie zdecydowanie słabnąć.

W związku z komunikatami zalecamy przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:
1. Najważniejszą zasadą której musisz przestrzegać w trakcie wichur to przebywanie wewnątrz pomieszczeń. Unikaj wychodzenia na zewnątrz.

2. Silne wiatry mogą spowodować zerwanie linii energetycznych i w konsekwencji brak prądu. Upewnij się, czy w domu masz wystarczająco dużo zapasów żywności i wody na przynajmniej 3 dni dla każdego domownika. Sprawdź czy masz przenośne radio, latarki, świeczki, zapasowe baterie. Zatankuj samochód i naładuj telefon komórkowy. Upewnij się, czy członkowie Twojej rodziny wiedzą jak wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe znajdujące się w domu.

3. Przed wystąpieniem silnych wiatrów, zabezpiecz przedmioty znajdujące się poza domem takie jak meble ogrodowe, kwiaty doniczkowe, pojemniki na śmieci, place zabaw, trampoliny, zewnętrzne anteny i wszelkie inne przedmioty, które mogą zostać porwane przez silne podmuchy wiatru i spowodować dodatkowe zniszczenia lub zagrażać mieszkańcom lub przechodniom.

4. Przed wystąpieniem bardzo silnych wiatrów pozamykaj i zabezpiecz okna oraz drzwi. W trakcie występowania silnych wiatrów nie podchodź do nich.

Więcej zasad bezpieczeństwa podczas silnych wiatrów znajdziesz na stronie: Polskich Łowców Burz (kliknij).

red.