Niepokojąca prognoza pogody. Nadciąga groźny wiatr

fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Od piątku (8.12) dostajemy coraz więcej informacji od różnych służb meteorologicznych o niebezpiecznym wietrze, który pojawić się ma w rejonie Tatr, Beskidu Niskiego oraz Bieszczad w niedzielę. 

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin (od późnego popołudnia w niedzielę do godzin porannych we wtorek) w regionie prognozowane jest wystąpienie bardzo silnego wiatru fenowego. Prędkość wiatru na obszarach podgórskich może dochodzić do ok. 80-110 km/h, w Bieszczadach może przekraczać 130 km/h. Silny wiatr może zrywać dachy, powodować szkody w drzewostanie, uszkadzać linie energetyczne. Poinformowali nas Polscy Łowcy Burz - Skywarn Polska

Jeszcze bardziej niepokojące informacje ma dla mieszkańców naszego regionu Meteo Krosno: Kolejna aktualizacja modeli, zasugerowała właśnie, że na poniedziałek w okolicach godziny 15, we wschodniej części gminy Rymanów, tuż przy granicy z powiatem sanockim, maksymalne porywy wiatru mogą sięgać niemal 155km/h! To wręcz niebywała prędkość wiatru fenowego jak na tereny Beskidu Niskiego.

Emocje trochę studzi synoptyk KrosnoCity.pl, choć również wydał alert meteorologiczny: Od godzin wieczornych w niedzielę (10.12.2017), na obszarze powiatu krośnieńskiego przewiduje się występowanie okresami silnego i bardzo silnego, południowego wiatru, którego średnia prędkość osiągać będzie 50 km/h, a porywy 100 km/h. Najsilniejszy wiatr prognozowany jest od nocy z niedzieli na poniedziałek (10/11.12.2017) do pierwszej połowy wtorkowej doby. We wtorek (12.12.2017) po południu natomiast wiatr zacznie zdecydowanie słabnąć.

W związku z komunikatami zalecamy przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:
1. Najważniejszą zasadą której musisz przestrzegać w trakcie wichur to przebywanie wewnątrz pomieszczeń. Unikaj wychodzenia na zewnątrz.

2. Silne wiatry mogą spowodować zerwanie linii energetycznych i w konsekwencji brak prądu. Upewnij się, czy w domu masz wystarczająco dużo zapasów żywności i wody na przynajmniej 3 dni dla każdego domownika. Sprawdź czy masz przenośne radio, latarki, świeczki, zapasowe baterie. Zatankuj samochód i naładuj telefon komórkowy. Upewnij się, czy członkowie Twojej rodziny wiedzą jak wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe znajdujące się w domu.

3. Przed wystąpieniem silnych wiatrów, zabezpiecz przedmioty znajdujące się poza domem takie jak meble ogrodowe, kwiaty doniczkowe, pojemniki na śmieci, place zabaw, trampoliny, zewnętrzne anteny i wszelkie inne przedmioty, które mogą zostać porwane przez silne podmuchy wiatru i spowodować dodatkowe zniszczenia lub zagrażać mieszkańcom lub przechodniom.

4. Przed wystąpieniem bardzo silnych wiatrów pozamykaj i zabezpiecz okna oraz drzwi. W trakcie występowania silnych wiatrów nie podchodź do nich.

Więcej zasad bezpieczeństwa podczas silnych wiatrów znajdziesz na stronie: Polskich Łowców Burz (kliknij).

red.

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

2 komentarzy

 • pale_blue_dot

  napisane przez pale_blue_dot

  niedziela, 10 grudzień 2017 19:48

  No 155 km/h w Krośnie to raczej nierealne, ale np. godzinę temu stacja meteo w Bielsku-Białej zanotowała poryw 38,1 m/s czyli 137,1 km/h.

 • kamil_woź

  napisane przez kamil_woź

  niedziela, 10 grudzień 2017 10:23

  Meteo Krosno pobrało pewnie dane z jakiegoś modelu co źle liczy... 155 to nie bywałe w mieście, raczej musielibyśmy cześć Krosna odbudować. Po co straszyć aż tak ludzi, czymś, czego na prawdę nie będzie. 155 to powieje na Kasprowym, ale tam może... Najlepsze prognozy zawsze czytałem na krosnocity i nadal czytam bo wydaje mi się że mają 95% sprawdzalności i wiarygodność duża. Meteo Krosno już nie pierwszy raz przesadza.

 

Polecamy

PLAKAT OSTATNI TERMIN

nafta zrób imprezę

kino kobiet

alarmowanie

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

Wasze komentarze