Ścieżki rowerowe w Krośnie. Czy chętnie z nich korzystamy?

fot. Rafał Szubrycht - Krosno112.pl fot. Rafał Szubrycht - Krosno112.pl

W ostatnich latach w Krośnie pojawiło się więcej ścieżek rowerowych, które w założeniu mają być ułatwieniem dla rowerzystów, ale także pieszych i kierowców. Czytelnicy portalu Krosno112.pl informują jednak, iż niektórzy kierujący rowerem nie korzystają z takich dróg, mimo, że są one w pobliżu. Czy taki rowerzysta może zostać ukarany?

- Ustawa o ruchu drogowym mówi jasno, iż jeśli w danym miejscu jest droga dla rowerów to rowerzysta musi z niej korzystać, a nie może jechać jezdnią lub poboczem – tłumaczy Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie podkom. Krzysztof Belczyk – Jest to obowiązek wynikający z tej ustawy pod groźbą sankcji w postaci mandatu karnego.

Gdy patrol policji zauważy kierującego rowerem, który nie korzysta z pobliskiej ścieżki rowerowej, powinien zareagować i skontrolować go. Policjant może zastosować, nie tylko upomnienie, ale także ukarać rowerzystę mandatem.

Czy krośnieńska policja często ma do czynienia z taką sytuacją? – Na podstawie doświadczeń moich, jak i całego Wydziału Ruchu Drogowego są to sporadyczne przypadki – mówi podkomisarz BelczykKierujący rowerem bardzo chętnie korzystają z dróg rowerowych i czują się na nich bezpieczniej. Jak pokazują analizy odkąd w Krośnie jest więcej takich ścieżek to takich zdarzeń jest mniej.

Od początku sierpnia policjanci na terenie województwa podkarpackiego prowadzą działania „Rowerem bezpiecznie”, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa kierujących jednośladami. Jesienią warunki do jazdy są jeszcze trudniejsze, dlatego ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Podczas akcji „Rowerem bezpiecznie” policjanci kontrolują jak rowerzyści i kierowcy stosują się do przepisów ruchu drogowego. Sprawdzają także czy rowery są prawidłowo wyposażone.

Rowerzysta, jako niechroniony uczestnik ruchu jest bardziej narażony na skutki zderzeń drogowych i to on najbardziej ucierpi podczas zderzenia z pojazdem. Podkarpacka policja przypomina, aby wyposażyć rower w podstawowe oświetlenie, ale także elementy odblaskowe zwiększające widoczność rowerzysty na drodze. Według przepisów ruchu drogowego zakładanie kasku ochronnego nie jest obowiązkiem, ale należy pamiętać, iż chroni on głowę przez groźnymi urazami.

red. Sławomir Farbaniec, fot. Rafał Szubrycht

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

2 komentarzy

 • agrest

  napisane przez agrest

  piątek, 13 październik 2017 12:20

  Zapraszamy policję na Słoneczną i Witosa. Może co 4 rower jedzie po ścieżce zamiast po asfalcie.

 • Rower

  napisane przez Rower

  piątek, 13 październik 2017 08:43

  Jak mają być chętnie używane skoro sa beznadziejne. Ciagle trzeba omijac skrzyżowania znaki, latarnie. Wyjezdzac na krawężniki kiedy auta mają prosto i równo. To nie są ścieżki rowerowe tylko wydzielone części chodnika. Gdyby były takie jak w np. w Holandii to całkiem przyjemnie by sie jeździło. Ciekawe dlaczego nie możemy uczyć sie na sprawdzonych rozwiązaniach tylko robimy takie dziadostwo za kupe kasy.

 

Polecamy

uroczysko

SZUKASZ PRACY

ratujemy dajemy 2018

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

Wasze komentarze