Karpackie Klimaty 2017. Poznajcie szczegóły imprezy

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich im. W. Portiusa to temat przewodni weekenu. Od 17 - 20 sierpnia krośnieński Rynek będzie tętnił życiem. Tegoroczny program jest bardzo okazały.

Karpackim Klimatom towarzyszy wiele imprez towarzyszących. W tej edycji będzie również kilka nowości. Przedstawiamy szczegóły Klimatycznych Atrakcji i szczegółowy program Karpackich Klimatów. Do zobaczenia! 

XV FESTIWAL WIN WĘGIERSKICH

W tym roku już po raz XV Stowarzyszenie Portius otworzy Festiwal Wina Węgierskiego imienia ich patrona Wojciecha Portiusa. Miłośnicy węgrzyna będą degustować wina naszych przyjaciół z Węgier, a w szczególności z regionu Egeru, Tokaju i znad Balatonu. Bogate smaki węgierskich trunków pójdą w parze z równie bogatym programem wydarzenia. Kiermasz książek węgierskich w antykwariacie i księgarni Zbigniewa Oprządka (ul. Portiusa 4), degustacja win w CDS czy wernisaż wystawy to zaledwie kropla w morzu atrakcji.
Wystawa czasowa na podcieniach: Henryk Sławik - bohater trzech narodów.
Wernisaż: 18 sierpnia 2017 (piątek), godz. 20.00

KLIKNIJ - aby odwiedzić stronę Festiwalu na Facebooku

festiwal win wegierskich krosno


SZTUKA POGRANICZA

Karpackie Klimaty to miejsce spotkania twórców pogranicza. Kolorowe stragany pełne będą ręcznie wykonanych drobiazgów. Jak co roku nie zabraknie podkarpackiego miodu. W trakcie festiwalu chętnie swoje prace prezentują artyści pogranicza. Ulica Ordynacka zamienia się prawie w unikatową karpacką galerię sztuki.


ZAKĄTEK ROZMAITOŚCI GALICYJSKICH

Do tego wyjątkowego miejsca przy ul. Franciszkańskiej zaprasza Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych. Od piątku do niedzieli snuć się tu będą wędrowne opowieści w najróżniejszych barwach. Muzyka, poezja, spotkania miłośników urokliwych miejsc to właśnie Galicyjskie Rozmaitości.
W piątek (około 19.30) w Zakątku muzyczne ballady na gitarach wielu opowiadać będzie Arek Zawiliński. W sobotę nieco muzyki bardzo różnych zakątków świata - peruwiańska Perumarka (19.30) i łemkowska Serencza (po 22.00). W niedzielę znów powrót do bardziej wędrownego bieszczadzkiego klimatu. W podróże ze śpiewem zabierze nas Bartek Zobek (19.30).


ZAKĄTEK NAD WISŁOKIEM

Stowarzyszenie Idea Carpathia zaprasza do Zakątka nad Wisłokiem. Integracyjny Piknik Rodzinny to kolejna impreza charytatywna wspierana i współorganizowana przez Stowarzyszenie Idea Carpathia. 19 sierpnia w Zakątku nad Wisłokiem przy restauracji „Wyszynk” od godziny 15.00 na całe rodziny z dziećmi czekają liczne atrakcje - pokaz zumby, pokazy strażackie, studio foto (w którym można będzie wykonać niezwykłe, autorskie fotografie portretowe), kącik gier planszowych, gry i zabawy integracyjne, warsztaty garncarskie, gra terenowa dla młodych trenerów pokemonów, pokazy i ćwiczenia pierwszej pomocy, w tym pierwszej pomocy dla dzieci (szkolenia prowadzi rekordzista Krosna w długości wykonywanej resuscytacji), krzyżówki, malowanki, rebusy, konkursy.
To nie wszystkie zaplanowane atrakcje. Imprezę zakończy koncert zespołu Kapitał oraz niezwykły pokaz ogniowy w wykonaniu Teatru Ognia Ignis. Celem Zakątka Integracyjnego jest wspólna zabawa i spędzenie czasu całymi rodzinami, a także integracja z podopiecznymi PSONI koło w Krośnie. Impreza organizowana jest w ramach projektu „Idea: zapewnić przyszłość” ze wsparciem Fundacji „Potrafisz Polsko!”. Podczas pikniku prowadzona będzie zbiórka publiczna na rzecz PSONI koło w Krośnie.


ZAKLĘTE W SZKLE

Spacerując po Krośnieńskiej Starówce, w dniach festiwalu będziemy mogli zauroczyć się krośnieńskim szkłem. Plenerowa ekspozycja przygotowana przez CDS, miejscowe huty i pracownie artystyczne odkrywa nie tylko tradycje, ale także współczesność szklarskiego przemysłu i rzemiosła. Pokazy wytopu szkła, możliwość wygrawerowania na szkle, zdobienia szkła, cieszą się zawsze szczególnym zainteresowaniem uczestników Karpackich Klimatów.


ŚWIĘTO CHLEBA

Karpackim Klimatom od lat towarzyszy konkurs „Ulubiony chleb Krośnian”. Ten festiwalowy moduł cieszy się ogromną popularnością, a zapach świeżego pieczywa cieszy zmysły odwiedzających krośnieńską starówkę. Któż nie oddaje się z lubością degustacji ciepłego, aromatycznego i wedle receptur najróżniejszych stworzonego, chleba. Wszyscy degustujący chleby będą mogli wybrać swój Ulubiony bochenek. Zgłaszający się do konkursu piekarze walczyć będą swoimi wytworami piekarniczymi o tytuł „Ulubionego chleba Krośnian”. Głosowanie sobota 10.00-18.00, niedziela 10.00-14.00. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród wśród głosujących w niedzielę o 17.00 na scenie głównej w rynku.


RZEMIEŚLNICY NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU

Ten moduł jest przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Cech oznaczający zrzeszenie tego samego lub podobnych zawodów, uformowane według ściśle sprecyzowanego prawa cechowego, pod przewodnictwem Starszego Cechowego gwarantuje jakość wyrobów i prezentacji rzemieślników na krośnieńskim rynku. Wszyscy goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego, oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych. W ofercie dla najmłodszych znalazły się warsztaty wypieku ciastek (niedziela 13.00-15.00). Tradycyjnie także przygotowano Fryzjerskie Folkowe Show (sobota - niedziela 14.00-18.00).


BIEG ULICZNY O SKARB PORTIUSA

W niedzielne przedpołudnie, kiedy Karpackie Klimaty zaczynają się dopiero budzić, krośnieńska starówka wypełnia się pasjonatami sportowego trybu życia.
XIII Bieg Uliczny „o Skarb Portiusa”, organizowany przez MOSiR, będzie odbywał się następującą trasą:

START godz. 10.00 - Rynek | ulica Piłsudskiego | Rondo Solidarności | ulica Legionów | Rondo Niezapominajki | ulica Żółkiewskiego | Rondo Zawodzie | ulica Białobrzeska | ulica Moniuszki | ulica Konopnickiej | ulica Krakowska | ulica Piłsudskiego | Rondo Solidarności | ulica Piłsudskiego | Rynek - META

Biegaczom potrzebny jest doping - dlatego wszyscy kibicujący na trasie są mile widziani.


KARPACKIE KLIMATY Z PWSZ - EKOLOGICZNIE I NAUKOWO

19 sierpnia - SOBOTA , 10.00
Wykład Rośliny lecznicze i trujące doliny potoku Panna, dr Henryk Różański, dr Dominik Wróbel i prof. Antoni Szumny.
Aula, ul. Kazimierza Wielkiego, Krosno

19 sierpnia - SOBOTA, 11.00-18.00 i 20 sierpnia - NIEDZIELA 11.00-16.00
Warsztaty w klimacie zielarsko-sportowo-plastycznym:
Pachnące naturą woreczki zapachowe i mydełka ziołowe
Warsztaty plastyczne dla dzieci:
Drewnoludy

Ekologiczne domy i jeździki | Pomiary i badania funkcjonalne | Piramida zdrowia | Pokaz i degustacja produktów ekologicznych | Wystawa Małopolski Przełom Wisły z lotu ptaka i konkurs wiedzy o Wiśle | Akademickie Koło Fortuny z nagrodami
Dziedziniec uczelni, ul. Kazimierza Wielkiego | Biblioteka, Rynek 1 | krośnieński Rynek


MIĘDZYNARODOWY PLENER FOTOGRAFICZNY

Koloryt festiwalu, sierpniowe barwy miasta i okolic od wielu lat zachęcają miłośników fotografii do przyjazdu do Krosna. Uczestnicy Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego zatrzymują czas na swych zdjęciach i prezentują uroki festiwalu, utrwalają ulotne chwile, przedmioty, magiczne festiwalowe miejsca.


PLENEROWA WYSTAWA FOTOGRAFII

W malowniczych miejscach miasta prezentujemy zdjęcia fotografów zrzeszonych w Fotoklubie RCKP. Najnowsze fotografie w plenerowej kolekcji będzie można zobaczyć przy ul. Piłsudskiego, w drodze do rynku oraz na Placu Konstytucji 3 Maja. Fragment wystawy zamieszczony został także przy zabytkowym drewnianym kościele Świętego Wojciecha.

 

KARPACKIE STUDIO

W niedzielę, 20 sierpnia, całość imprezy relacjonować będzie wyjątkowe studio karpackie tworzone przez mieszkańców Krosna. Unikatowy program telewizyjny transmitowany na cały świat opowie, o tym, co działo się od czwartku w krośnieńskim grodzie, ale także prezentować będzie ludzi z pasją, ukazywać piękno miasta i okolic. Można nas zobaczyć od godziny 9.00 do 21.00 na: www.karpackieklimaty.pl | rckp.krosno.pl | rzeszownazywo.pl | grupamedialna.info

Program uatrakcyjni gotowanie przed ekranem sponsorowane przez Polskie Mięso i Wędliny Łukosz.

 


KARPACKIE KLIMATY 2017

17 sierpnia 2017 - CZWARTEK

17.00
Wernisaż wystawy Macieja Syrka z okazji 45-lecia działalności
Muzeum Podkarpackie, ul. J. Piłsudskiego 16

19.00
CELTIC TRIANGLE
Koncert na harfę i dudy szkockie
Katarzyna Wiwer, Irena Czubek-Davidson, Lindsay Davidson
Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2

 

18 sierpnia 2017 - PIĄTEK

16.30 - wernisaż
Pati Dubiel. Summer chill - rysunki i projekty
Muzeum Rzemiosła - Wieża Farna, ul. J. Piłsudskiego

17.30 - wernisaż
Pavel Michalič - Malarstwo
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Kolejowa 1

SCENA

17.30 - Studio Piosenki SWING
18.30 - Cimbálová Muzika KUNOVJAN - Uherské Hradiště (Czechy)
19.00 - Uroczysta inauguracja Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich
20.00 - BALKANSCREAM
21.00 - Zespół Pieśni i Tańca WISZNIA - Wiśniowa (Polska)
21.30 - JANUSZ PRUSINOWSKI KOMPANIA - Muzyka do tańca

19 sierpnia 2017 - SOBOTA

12.00 - Uroczyste odsłonięcie drogowskazu partnerstwa na krośnieńskim rynku
17.00 - TURNIOKI
18.30 - Zespół CSIMPOLYA - Sárospatak (Węgry)
19.30 - Cimbálová Muzika KUNOVJAN - Uherské Hradiště (Czechy)
20.30 - ANGELA GABER TRIO
21.30 - WADADA

20 sierpnia 2017 - NIEDZIELA

10.00 - XIII Bieg uliczny „o Skarb Portiusa”
12.00 - Pokaz kulinarny Pawła Dobrzańskiego
15.00 - Zespół CSIMPOLYA - Sárospatak (Węgry)
16.00 - Zespół Pieśni i Tańca DOLINA DUNAJCA
17.00 - Uroczyste zakończenie konkursu na ulubiony chleb krośnian
18.00 - SIOSTRY LIPKA - Stowarzyszenie „Troska o Twoją Przyszłość”
19.00 - Zespół Pieśni i Tańca (Polska)
20.00 - KAPELA BRODÓW

ZAKĄTEK DLA DZIECI

Dziedziniec Sądu Okręgowego w Krośnie, ul. Sienkiewicza

Na dziedzińcu gościnnego Sądu Okręgowego, gdzie w architektoniczny sposób łączy się tradycja z nowoczesnością, swoje Karpackie Klimaty odnajdą najmłodsi uczestnicy imprezy. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza co roku znajduje nowe pomysły na wspaniałe warsztaty dla całych rodzin. W tym roku między innymi tworzyć będziemy szmaciane strachy, tekturowe chaty, słoneczniki na patyku, skarpetkowe stwory-potwory czy spinaczowe zwierzaki. W sobotę Teatr Słuchaj Uchem zaprezentuje wyjątkowy spektakl Kusy Janek, a w niedzielę piękne opowieści snuć będzie Parparusza Wędrowna Wytwórnia Wyobraźni.
 

18 sierpnia 2017- PIĄTEK

17.00-20.00- Pracownia RCPK na dziedzińcu - warsztaty spinaczowy zwierzyniec, gliniane dziwaki, szmaciane strachy na wróble

19 sierpnia 2017 - SOBOTA

11.00 - Kusy Janek - spektakl muzyczny, teatr Słuchaj Uchem

Teatr Słuchaj Uchem tworzą muzycy z zespołu Janusz Prusinowski Kompania oraz Kaja Prusinowska. Spektakl jest interaktywnym widowiskiem wykorzystującym bogaty repertuar tradycyjnych polskich gier, zabaw, wyliczanek, opowieści oraz pieśni i tańców. To spotkanie z niesfornym, bajkowym chłopcem, który wszystko robi na opak, ale mimo to znajduje przyjaciół i potrafi zachęcić do zabawy! Także tych, którzy nudzą się, marudzą i nie mogą usiedzieć spokojnie kilku minut. Tak, tak - to do nich szczególnie kierujemy pytanie Gdzie się podział Kusy Janek?. Szukamy go wciąż, a wraz z nim Krainy Dawnych Zabaw - analogowych, w grupie, zręcznościowych. Ta kraina wciąż czeka na swoich odkrywców.

12.00-16.00 - Pracownia RCKP na dziedzińcu: słoneczniki na patyku, skarpetkowe stwory-potwory, szmaciane strachy na wróble, spinaczowy zwierzyniec

16.00-20.00 - Tajemnice papieru czerpanego - warsztaty

20 sierpnia 2017 - NIEDZIELA

11.00 - Opowieść o Mędrcach i Głupcach, Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń

Przedsięwzięcie mieszczące w sobie różne formy, którymi się zajmuje Katarzyna Jackowska-Enemuo wraz z grupą przyjaciół - muzyków, opowiadaczy, śpiewaków. Wraz z nimi organizuje koncerty, warsztaty, widowiska, opowieści. Specjalizuje się w zamienianiu doświadczenia i wiedzy - o kulturze tradycyjnej, różnorodności kulturowej świata i całego tego bogactwa - na działania artystyczne i edukacyjne.

12.00-14.00 - Pracownia RCKP na dziedzińcu - warsztaty spinaczowy zwierzyniec, szmaciane strachy na wróble

14.00 - Raz, dwa, trzy, wychodź ty - tańce i zabawy z różnych stron świata, Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń

16.00-18.00 - Pracownia RCKP na dziedzińcu - warsztaty słoneczniki na patyku, gliniane dziwaki
    
18.00 - Opowieść Ziółko, co Furtki odmyka, Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń

red., UM Krosna

fot.
Krosno112.pl,

RCKP Paweł Fiejdasz,

Festiwal Win Węgierskich,

PWSZ Krosno

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

1 komentarz

  • Mniam

    napisane przez Mniam

    sobota, 12 sierpień 2017 11:38

    Czy beda kramiki litewskie jak co roku?

 

Polecamy

PLAKAT OSTATNI TERMIN

nafta zrób imprezę

kino kobiet

alarmowanie

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

Wasze komentarze