KORCZYNA: Zarażona pasieka musiała zostać spalona

fot. Daniel Jórasz - OSP KSRG Korczyna fot. Daniel Jórasz - OSP KSRG Korczyna

Dzisiaj (10 sierpnia) dwa zastępy OSP KSRG Korczyna zabezpieczały palenisko pasieki w Korczynie zarażonej bakteriami zgnilca amerykańskiego.

Akcja rozpoczęła się rano, około godz. 7.45. Strażacy z Korczyny byli odpowiedzialni za zabezpieczenie terenu pasieki przy ulicy Miodowej w Korczynie. Właściciel pasieki był zmuszony wypalić część swoich uli z powodu bakterii zgnilca amerykańskiego. Dzięki temu można było zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby pośród pszczół. Zabezpieczenie paleniska było konieczne, ponieważ w sąsiedztwie gospodarstwa pasiecznego znajdują się drzewa, a także pole, na którym rośnie owies.

- Zgnilec amerykański polega na gniciu larw pod zasklepem, a larwa staje się brązową masą, w której namnażają się bakterie. Później robi się dziurka i to jest przyczyną roznoszenia tej choroby - tłumaczy pszczelarz z Korczyny. Główną przyczyną powstawania zgnilca są zaniedbania pszczelarzy. Kiedy pszczoły padają w ulu w czasie zimy, niektórzy nic z tym nie robią, a pod wpływem zimna larwy zaczynają gnić. Zarazki zgnilca amerykańskiego są w każdym ulu.

Brak zabezpieczenia uli sprawia iż, pszczoły, które penetrują teren zarażają się bakterią. – W pierwszej kolejności zarażają się najsilniejsze pszczoły, ponieważ to one są odpowiedzialne za penetrację – mówi pszczelarz.

- Pierwsze objawy choroby to zmiany w czerwiu i lekko wyczuwalny nieprzyjemny zapach, podobny do zapachu kleju stolarskiego – informuje hodowca z Korczyny – Gdy na ramce zobaczymy, że zostały resztki zasklepionego czerwiu to widzimy, że coś jest nie w porządku. Na zaczerwionej ramce zostało kilka baniek, a po pewnym czasie zrobią się w nich dziureczki, w których są zgnite larwy.

Zgnilec amerykański to choroba bardzo zakaźna, dlatego należy szybko przeciwdziałać. Dawniej pszczelarze korzystali z lekarstwa – sulfonamidu, jednak teraz jest on zabroniony w Unii Europejskiej. – Leczenia właściwie nie ma – mówi pszczelarzMożna próbować przekładania i podkarmiania pszczół, ale w pawilonie nie da się tego zrobić. Najtańszym sposobem jest spalenie zarażonego ula, a później należy wprowadzić nową rodzinę pszczół do nowego ula.

Zgnilec amerykański jest chorobą zwalczaną z urzędu, za którą należy się odszkodowanie dla hodowcy. – Miałem 38 rodzin pszczelich w pawilonie, bardzo silnych. To jest dla mnie straszne, bardzo duża strata. Jednak trzeba było to spalić, aby choroba się nie rozprzestrzeniła – żali się korczyński hodowca.

Zgnilec amerykański staje się problemem pośród polskich hodowców pszczół. – Słyszałem, że w Dukli już palą ule. W Krasnej też było ognisko, a moje jest kolejne. W tamtym roku na Białobrzegach w Krośnie też była wypalana pasieka – skarży się pszczelarz.

Jak przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby? – Jedynym sposobem jest wypalanie zaniedbanych uli, które nie są już doglądane przez pszczelarzy. Powinny zająć się tym odpowiednie służby, a bierność wobec opuszczonych uli, którymi nikt się nie zajmuje, powinna być karana mandatem, ponieważ stwarza się zagrożenie biologiczne – odpowiada hodowca.

Sławomir Farbaniec - Krosno112.pl
fot. Daniel Jórasz, Mateusz Jabłoński - OSP KSRG Korczyna

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

 

Polecamy

PLAKAT OSTATNI TERMIN

nafta zrób imprezę

kino kobiet

alarmowanie

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

Wasze komentarze